Afb. 7. Wanschaff-gebak bij de onthulling van de Apeldoornse vitrine eind 2005 (fotoAdri den Boer) van De Hollandse Cirkel prijkt de redactie nog in de Kadasterhal van voor de vernieuwing.) Ook de grotendeels historische bibliotheek is fysiek uit deze hal verwijderd en elders in Apeldoorn ondergebracht, maar delen blijven wel opvraagbaar. De Raad van Bestuur koos voor de vernieuwde hal een uitstraling van 'wat het Kadaster nu kan betekenen'. Bij de feeste lijke onthulling van de Wanschaff-vitrine op 14 november 2005 zei drs. Godfried Barnasconi namens de Raad van Bestuur: "Het Kadaster is trots op haar historie." De instrumenten gaan of zijn al naar het Kadastergebouw in Arnhem, waar een eigen bedrijfsmuseum in opbouw is. De Wanschaff-vitrine komt ook daar in de hal. (Zie: Adri den Boer, Kadaster exposeert RD- historie, in: Geo-info 2005-12, p. 570/571 en in: De Hollandse Cirkel 2006-1p. 20/21 NAP toch in een canon? Op woensdag 3 september 2008 presenteerde de Amsterdamse Canoncommissie onder leiding van hoogleraar Piet de Rooij een selectie van de vijftig meest belangrijke histo rische elementen van de geschiedenis van Amsterdam. De Canoncommissie stond open voor kritiek op haar keuze: tot 4 oktober konden eigen vensters worden voordragen. (www.amsterdamsecanon.nl) NB. De kaartendrukkers Blaeu komen in de Amsterdamse canon wel voor, maar het NAP niet. In de nota Watervisie heeft staatssecretaris Huizinga van V&W aangekondigd een 'water canon' te laten opstellen. Daarmee wil zij het water ook meer onder aandacht van jongeren brengen, onder meer via het onderwijs. De canon moet de watergeschiedenis van Nederland toegankelijk maken en stimuleren tot nieuwe ideeën en toekomstige oplossingen. Een commissie van zeven man buigt zich over de canon, waaronder: - Alfred van Hall, dijkgraaf waterschap Hunze en Aa's (voorzitter commissie) - Gerard van de Ven, hoogleraar waterstaats geschiedenis en bestuurslid stichting NAP (www. waterforum.net) NB. Filmer en NAP-liefhebber Louis van Gasteren is nog boos dat het (N)AP niet in de Nederlandse (2005) en Amsterdamse canon (2008) werd opgenomen. Dat manco wordt nu elders opgevuld: het NAP wordt een van de vensters in de 'watercanon'. Straatnaambordje. "Veel steden hebben eenAntoni van Leeuwenhoekstraat, maar Groningen eert de grote geleerde met een Van Leeuwen Hoekstraat. Een schande!zo publiceerde Boudewijn Otten ironisch in het blad Onze Taal 2008-7/8 met bijgaande foto. Van Leeuwenhoek kreeg in 2007 aandacht op de DHC-donateursdag en werd in 1669 nog als landmeter geadmitteerd ook. Beeldbank Rijnland Sinds eind september is ook de beeldbank van het hoogheemraadschap van Rijnland te doorzoeken op internet. In deze beeldbank Afb. 8. Gronings straatnaambordje (foto Boudwijn Otten) 160

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 38