J. T. HESSELS, Varia: oude Alphense kranten VERHUISD vindt men een grote collectie kartografische documenten en technische tekeningen van de 15de eeuw tot halverwege de 19de eeuw. Veel van deze kaarten en tekeningen zijn gemaakt door landmeters van Rijnland in opdracht van dijkgraven en hoogheemraden. (www.geschiedenisvanzuidholland.nl) Webstek demijnen.nl Op de webstek www.demijnen.nl kan met termen als 'mijnmeter' en 'theodoliet' met succes naar foto's worden gezocht. De Jongh niet grootste Rotterdammer Tot in oktober kon op www.gemeentearchief. rotterdam.nl de grootste Rotterdammer aller tijden worden gekozen. Nieuw genomineerd was directeur Gemeentewerken Gerrit Johannes de Jongh 1845-1917), die 124 jaar geleden het initiatief nam tot structurele stedelijke kaartver vaardiging. Hij werd vierde na bokser Van Klaveren (de winnaar), Erasmus en Fortuyn. Expositie Wierden In Wierden was van 5 september tot eind november in het pand van de Historische Kring een tentoonstelling over lokaal waterbeheer daar. Kaarten vanaf 1817 waren te zien, evenals oude landmeetapparatuur. Helaas vernam de redactie hier weer te laat van. De webstek www.groenehartarchieven.nl heeft sinds kort een krantenviewer voor Alphense media van voor 1947. Ook in die regio levert dat een beeld op van landmeters die midden in de maatschappij stonden. En ook daar zijn het deels andere berichten en advertenties dan die in een vakblad als het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde. Het onderstaande is maar een kleine selectie. De Rijnbode van 26 mei 1895 toonde aan dat men trots bleef op een vertrókken landmeter! "Boskoop - Onze vroegere dorpsgenoot de heer C.J. Colps, landmeter bij het kadaster te Leeuwarden is voor 1895 ter beschikking van de HOOGEWOERD □aar de MARE, Westzijde No. 39, 4213 Landmeter van het Kadaster te Letdeo. Afb. 1. Uit 'De Rijnbode'van 6 mei 1877 gesteld van de commissie voor Graadmeting en Waterpassing." De Rijnbode van 16 augustus 1905 signaleerde misbruik van het vertrouwen in een vertrókken landmeter, maar dat was geen echte. "Alphen - Bij den heer G. alhier vervoegde zich de vorige week een jongmensch, zich noemende J. Montijn, van Heemstede en voorgevende van beroep landmeter te zijn, om kost en inwoning gedurende een maand of vijf Over den prijs was men het spoedig eens, zoodat hij dadelijk zijn intrede deed, terwijl koffer, een orgel en fiets onderweg waren. Na een dag of drie zich ingeburgerd te hebben, is hij echter Maandag uitgegaan en tot heden niet wedergekeerd, natuurlijk zonder eerst te hebben afgerekend. Men wachtte zich de dupe te worden van dergelijke praktijken." Uit De Rijnlandsche Courant van 2 mei 1911 bleek dat men (een katholiek althans) toen reeds wist hoe instroom in het vak bij het Kadaster kon worden bevorderd, maar met die kennis niets deed. Het ging over een verslag van een bijeenkomst van de le Kamer. 161

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 39