Van de redactie Inhoud Uiteraard wordt in dit nummer verslag gedaan van de geslaagde Donateursdag. Aardoom publiceert biografische gegevens van de kadasterlandmeters Machen. Holsbrink vervolgt zijn serie over jaargangen van het Tijdschrift voor K&L (en heroverweegt voort zetting pas als die echt op internet staan). Tevens publiceert hij een vierde bijdrage over onrechtvaardige landmeters (van weleer). In nummer 2008-3 zijn door een technisch foutje de voetnoten in enkele toegevoegde Varia's op p. 120 en 121 doorgenummerd op die van een vorige bijdrage; deze hadden opnieuw met nummer 1 moeten beginnen. Onze excuses! Tot slot hebben we een lezersvraag, die we te kort vinden voor een Varia en dus maar hier wordt gesteld. Wat was 'landmetertje spelen'? Het boek van Ludo Vlind (red.), Steenovensvolk. Verhalen om te onthouden, Amsterdam 1988, bevat op p. 120 dit citaat: "NEEL: Zondags zaten we onder elkaar in de lege banen. Er was er één met accordeon en dan dansten we. We keken het gewoon af van de groteren. Het was heel gezellig. De jongens speelden 'mietje gooienof 'landmetertjeen de meisjes knikkerden." Kopij voor nummer 2009-1, het ITC-thema- nummer, wordt graag voor 1 februari tegemoet gezien. Donateursdag 2008 Adri den Boer 126 De Machens, landmeters voor de Nederlandse doorstart van het Franse Kadaster prof.dr.ir. Leen Aardoom 131 85 jaar landmeetkunde (3) Henk Holsbrink 145 Van Stehouwer naar 'Bommelstein' Adri den Boer 150 De onrechtvaardige landmeter (4) Henk Holsbrink 152 Van de Topografische Dienst Nederlandsch- Indië Jeroen Mohrmann 155 Historisch nieuws 156 Varia: oude Alphense kranten 161 Varia: kaart van Abraham Vermeulen 163 Column: TV West redde laagste punt Adri den Boer 164 Ook u? Voor het inventariseren van het instrumenta rium en het beeldmateriaal bezoeken vrijwil ligers bedrijven en personen. Tijdens het bezoek worden de bijzonderheden vast gelegd en een foto gemaakt, die later op de webstek wordt gepubliceerd. Er is veel te inventariseren en de stichting kan dan ook vrijwilligers gebruiken in heel Nederland, maar nu vooral in Noord-Holland, Utrecht en Gelderland. Wilt u wel enkele dagen per jaar besteden aan onze inventarisatie, neem dan contact op met coördinator Jan Ebbinge. Scientific Instruments of Medieval and Renaissance Europe Webstektip: www.mhs.ox.ac.uk/epact 125 Muse hm of tin I lis/ore ofSchnct, Oxford British Museum, Ijmdon Museum of tin-1 hstoty if.Science, I -lore nee Museum lloeHuiatx, I jeiden thiol l't'i Mdumi, Afaru Min*

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 3