Varia: kaart van Abraham Vermeulen doordringend aan en antwoordde: 'Gij vergist u edele heer, mijn vader, mijn grootvader, zij woonden hier ongehinderd reeds tal van jaren!'Dat is wel mogelijk maar uit mijn eigendomspapieren blijkt dat dit alles bij 'Brittenrust' behoort. En aangezien je mij blijk baar niet wenscht te gelooven vrouwtje, zullen we het stuk door den landmeter opnieuw laten meeten.' 'Da 's best, edele heer', sprak het vrouwtje en dacht verheugd dat de waarheid haar in 't gelijk zou stellen. Doch, zoo wil het verhaal, de bankier was een boos heerschap, hij kocht den landmeter met veel geld om en toen deze aan het meten ging.was de zaak gezond. En dus behoorde ook het huisje van de weduw bij Brittenrust. Weldra verscheen dan ook de 'eigenaarweer bij de bewoonster en sommeerde haar zoo spoedig mogelijk het stukje te ontruimen, omdat daar een koetshuis gebouwd moest worden. Hoe de vrouw ook smeekte en bad, zij moest een goed heenkomen zoeken. Toen ontbrandde zij plots in hevigen toorn, als een furie ging zij vlak voor den belager van haar laatste levensgeluk staan en slingerde hem een vreeselijke vervloeking in 't gelaat. 'Ik vervloek deze buitenplaats, ik vervloek U en Uw valschen landmeter en waag het niet hier op dezen grond te bouwen, of er zullen andere dingen gebeuren!! De bankier stoorde zich niet in 't minst aan deze vervloe king van zijn Brittenrust en hij deed wat hem goeddunkte. Doch ziet, 't was of van dien dag af het noodlot hem achtervolgen ging. Geheimzinnige machten spanden samen en keerden zich tegen hem, alles liep verkeerd en... twee jaar later verliet Jacques Bergeon in een schuitje zijn buitenplaats en vertrok in alle stilte naar Den Haag." [Hier volgde een betoog over de volgende eigenaar, een baron, die overal geklop hoorde. Hij ging nijdig weg en liet Brittenrust in 1802 met de grond gelijk maken.] "De vloek van de verdreven oude vrouw was dus vervuld. En in den nacht van 30 October gaat de valsche landmeter, met de gloeiende ketting der schande over het terrein waar eens een van Alphen 's mooiste buitenplaatsen stond en hij meet.altijd maar weer.een einde- looze boetegang." Adri den Boer Bij een antiquariaat te Haarlem is (voor 1750 euro) te koop: "Figueratieve caerte verthoonende de gelegen- theydt van seeker hoffstede en landen gelegen in den Helena Polder, als mede nog zeeker partie landt gelegen in de Pieters Polder, in den lande van Biervliet, bewoondt en gebruykt wordende door Leendert van Oosdorp." Getekende kaart op perkament door Abraham Vermeulen, geadmitteerd landmeter, Biervliet dd 25 november 1749, pen en aquarel, onregel matige vorm, ca 70x60 cm, wat gevlekt en beschadigd op de vouwen. De kaart toont de boerderij van Van Oosdorp in opstand, evenals twee bijgebouwen op het erf en de ligging van de "moeshof". Daaromheen de landerijen, te zamen 86 gem. en 223 roeden in de Helenapolder en 26 gem. en 113 roeden in de Pieterspolder, bruikbaar als "zaeyens landt". Bij meting "hemels breete" (dus met sloten en dijken) resp. 109 gem. 129 roe en 28 gem. en 103 roe. De meting geschiedde op verzoek van Van Oosdorp. Topografische namen: 'Het groote Zoute' en 'Amelia dijck'. Abraham Vermeulen uit IJzendijke werd als landmeter geadmitteerd op 26-2-1746 (vgl. Muller en Zandvliet, Admissies als landmeter p. 219). Er is weinig werk van hem bekend. De kaart werd enkele jaren geleden gevonden in een oude kast in een boerenschuur bij Terneuzen. (www. vandersteur. nl) 163

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 41