Column: TV West redde laagste punt Vaals In 1995 bepaalde de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat een hectare grasland in de Zuidplaspolder in mijn woonplaats Nieuwerkerk aan den IJssel als laagste punt van Nederland. Het werd daar langs de A20 met twee monumenten gemarkeerd: een enorme particuliere peilschaal en een sober gemeentelijk informatiebord. Het punt kreeg in 1995 een hoogte van 6,74 m onder NAP; in 2005 na de publicatie van de resultaten van de 5e Nauwkeurigheidswaterpassing werd dat veranderd in 6,76 m onder NAP. B&W van Nieuwerkerk aan den IJssel legden tot en met 7 augustus 2008 een ontwerp-bestem- mingsplan Restveen en Groene Waterparel ter inzage, waarin de locatie op termijn werd geïnundeerd. Verhoging van het waterpeil zou daarin als natuurontwikkeling plaatsvinden. Duidelijk was dat dan 'het laagste punt' niet meer zou voldoen aan de definitie van 1995: de gemiddelde hoogte van een door mens en dier beloopbare nagenoeg horizontale hectare maaiveld. Op 22 augustus mocht ik er (vanuit de lokale Historische Vereniging en op verzoek van de omroep) vanaf locatie op TV West Nieuws mijn onbegrip over uiten dat dit nodig zou zijn. Bleef iets eerdere aandacht in één huis-aan-huisblad nog zonder gevolgen: toen TV West nog dezelfde dag tijdens het monteren van het opgenomen materiaal ook de gemeente om een reactie vroeg liet men subiet wetener toch alles aan te doen om het laagste punt te behouden. Zo zie je maar dat als het tijdig is de macht van de moderne media er mag zijn! Na de tv besteedden nog tal van kranten aandacht aan de bedreiging èn redding. De gang van zaken illustreerde ook weer de veel te grote afhankelijkheid van gemeenten van externe bureau's met eigen voorkeuren. RBOI maakte het grensoverschrijdende planontwerp voor de gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht. Het dikke planconcept bevatte een paragraaf Recreatie. Daarin werd een Moordrechtse parenclub wel genoemd en het fenomeen van het laagste punt dus ondanks de fysieke monumenten niet eens. Nieuwerkerkse personeelsadvertenties prijken al jaren met de slogan 'Hoogste niveau voor het laagste punt'. Slogans als deze schijnen wénsen te zijn: van deskundig opdrachtgeverschap was op dit punt geen sprake. Dat de ANWB nu in Vaals niets behoeft te actualiseren is niet waar. Terwijl Nieuwerkerks papieren pr-materiaal qua hoogte in of na 2005 werd aangepast, prijkt zowel op de twee Nieuwerkerkse buitenmonumenten als op het ANWB-bord in Vaals de oude hoogte nog steeds en dat is 2 cm mis.... Ook in grotere gemeenten kan het mis gaan. Ed Stevenhagen uit Zoetermeer bracht bezwaren in tegen ondeugdelijke plankaarten van het ontwerp-bestemmingsplan Verlengde Oosterheem- lijn van zijn woongemeente. Eén van zijn vele vragen was: Waarom wordt geen referentiegrid in RD meegeleverd? Het antwoord, namens B&W ondertekend door het hoofd Stads ontwikkeling: 'De gemeente is niet in het bezit van een RD grid.' Inspraakreactie en gemeente lijk commentaar zijn vervolgens ook opgenomen in het vastgestelde bestemmingsplan (p. 25). Zoals bijvoorbeeld uit www.gbkn.nl blijkt is de gemeente Zoetermeer nog een Topografie Producerende Gemeente ook. Adri den Boer 322,5m NAP 104 Aangeboden door de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWI

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 42