als reductievlak voor kaartdiepten, had veel voeten in de aarde. Drost: "Alles werd ondieper, maar in de praktijk verandert er niks." Als vierde en laatste onderwerp legde hij het werk voor het VN-zeerechtverdrag uit. Territoriale wateren, exclusieve economische zones en het continentaal plat kennen geen vaste grenzen en worden soms een paar keer per jaar herzien. Kleine verticale droogval lingen kunnen grote horizontale effecten hebben. Het equidistantie- en billijkheidsprin cipe werd uitgelegd. Het eerste bepaalde de grenzen met Engeland, het laatste die met Duitsland. Zodoende grenst Nederland op zee niet aan Denemarken, maar Duitsland aan Engeland. Soms bleek het beboeten van een visser af te kunnen hangen van de verschij ningsdatum van een nieuwe zeekaart.... Geen slechte beurt maakte Drost met zijn: "PS We hebben een vacature, ik heb begrepen dat niet iedereen van u een voltijdsbaan heeft." KLtZ Jan Appelman, hoofd afdeling Plannen, Operaties METOC, belichtte 'Militaire Hydrografie en Oceanografie'. Ook die bleek andere eisen te stellen na de val van het IJzeren Gordijn: nu gaat het om ondersteuning van missies steeds dichter bij het land. De 'environmental dream' is het aanbieden van alles uit databanken, en samenwerken met Landmacht-geografen gaat steeds beter. Geografische referentiestelsels in nieuwe actie gebieden zijn erg variabel en soms zelfs zonder datums. Gestreefd wordt naar één bron voor een operationele klant, gesynchroniseerd en onverzuild dankzij standaarden. Het aantal engelse afkortingen in deze wereld en dus deze lezing was indrukwekkend. AML bijvoorbeeld was hier niet alleen ARC Macro Language van ESRI, maar ook Additional Military Layer, en die geeft commandanten extra informatie, bijvoorbeeld over mijnenvelden. Appelman zag grote verschillen tussen hydrografische diensten van marines die uitgaan van alleen oefenen en, zoals die van Nederland, van ook Afb. 6. Tekenautomaat die bijtekent civiel produceren. De laatste zijn ook militair beter paraat! Vragen waren er uit de zaal over de civiele markt. Bij kostendoorrekening ('nooit gedaan') zou de zeekaart onbetaalbaar zijn. Het gaat om een verdragstaak voor de zeeveiligheid. De verkoopprijs van kaarten wordt bepaald door de drukkosten exclusief inwinning en kartografie. De dienst bleek verder circa 60 fte's te omvatten, waarvan de helft kartografisch bezig is. Rondleidingen Vóór het glaasje en de rijsttafel werden er groepsgewijze rondleidingen gegeven in Gebouw 32 oftewel bij het Bureau Hydrografie. Daar worden meetgegevens en verdere relevante informatie verzameld, zoals betonning en lichten. Deze worden opgeslagen in een grote digitale databank. Uiteindelijk worden hieruit de officiële zeekaarten voor kust- en binnenwateren, zeemansgidsen, stroomatlassen, getijtafels en Berichten aan Afb. 5. Naambord op Gebouw 32 van de Frederikkazerne Afb. 7. Belangstelling voor gevulde vitrinekast

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 7