De Machens, landmeters voor de Nederlandse doorstart van het Franse Kadaster De mensen bij de namen prof.dr.ir. Leen Aardoom De in de jaren 1807-1832 ondernomen kadastrering is misschien wel het grootste project uit de landmeetkundige geschiedenis van ons land. In rangen variërend van "élève" ('kwekeling') tot ingenieur-verificateur waren er in de loop van de 25 jaren die de uitvoering zou vergen ruim 400 landmeters bij betrokken. Door naarstig speurwerk heeft ing. P.S. Teeling hun namen en hun bijdragen aan de vergetel heid weten te ontrukken.1 Deels waren die eerste kadasterlandmeters oudgedienden die nog vóór 1806 hun gewestelijke admissie hadden behaald, maar de meerderheid van hen leren we pas kennen tijdens de Verponding (het zogenaamde 'Hollandse kadaster') die in 1807 onder koning Lodewijk Napoleon werd aange pakt; anderen komen nog later, na de Franse tijd. Van veel van die vroeg-19e-eeuwse nieuw komers is niet gebleken hoe zij zich voor hun beroep hebben bekwaamd. Tot laatstbedoelde groep behoren vijf land meters die Teeling opvoerde met de familie naam Machen en de respectievelijke voorletters of-namen: A.U., Karei Eduard, Ferdinandus Felix Joseph, H.J. en L.C. Zij komen ten tonele nadat in 1816 de kadastrering onder Nederlands bestuur daadwerkelijk wordt voortgezet. Ferdinandus F.J. en Karei E. woonden in 1816 in Woudrichem en laatstgenoemde zou in 1791 in Pruisen zijn geboren, aldus Teeling. Gezamenlijk namen de Machens in de loop der jaren de metingen in 120 van de rond 1.400 kadastrale gemeenten voor hun rekening, voornamelijk in Gelderland en Zuid-Holland. Sommige gemeenten of secties werden daarbij in samenwerking tussen twee of drie Machens behandeld. Aan hun werk in Gelderland werd herinnerd door Kreffer2 en Arnold3. Wie waren deze Machens, waar kwamen zij vandaan, waren zij verwanten en - zo ja - hoe? Dat twee van de landmeters in 1816 in Woudrichem woonden, vormt een belangrijk aanknopingspunt voor de beantwoording van deze vragen. In Woudrichem trouwden op 17 april 1823 mejuffrouw Aglaé Josephine Marie Marguerite Machen en haar broer Charle magne Eduard Christoph, zij 's-avonds om 7 uur en hij om half 8; zij met de die dag op de kop af 32-jarige Roelof Johannes Heijligers, directeur der Posterij te Woudrichem4 en hij met Catharina Tukker, de 26-jarige dochter van meester-broodbakker Cornelis Tukker uit Schipluiden5. Volgens de Burgerlijke Stand van Woudrichem was Aglaé op 4 november 1798 geboren te Brünen in Pruisen6 en Charlemagne aldaar op 25 april 1794. Zowel Aglaé als Charlemagne stonden in 1823 te Woudrichem genoteerd als kinderen van Jean Baptiste Machen en Marie Marguérite Macaine. Jean Baptiste was inmiddels te Woudrichem rente nier en zijn zojuist getrouwde zoon Charle magne was landmeter 1 e klasse. Deze - kenne lijk identiek met de door Teeling genoemde Karei Eduard - had met zijn benoeming op 1 P.S. Teeling, Landmeters van de kadastrering van Nederland, Hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers, Apeldoorn 1984 2 J.C. Kreffer, "Het werk van landmeter L.C. Machen in Epe en Oene", De Hollandse Cirkel 2 (2002), nr. 2, p. 8-13 3 C.J.C.W.H. Arnold, "De kadastrale gemeente Apeldoorn", Kadastrale Atlas Gelderland, Stichting Werkgroep Kadastrale Atlas Gelderland, Velp 1997, p. 21-64 4 Arch. Burgerlijke Stand (BS) Woudrichem, akte 1823 nr. 2 (17 april) 15 BS Woudrichem, akte 1823 nr. 3 (17 april) 6 Volgens andere gegevens (noot 9) zou Aglaé niet op 4 november, maar op 19 december 1798 zijn geboren. 131

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 9