gemaakt en moest daarna voor controle metingen ter plaatse naar Thailand. Dat was een geweldige belevenis, ondanks een ongeval met onze helikopter. Daarna was ik wekenlang dagelijks bij het Hof in Den Haag aanwezig, waar ik ook als getuige-deskundige gehoord werd. Dergelijke onverwachte belevenissen had ik later bij twee conferenties van de VN in Addis Abbeba, waar overlegd werd over trainings centra voor fotogrammetrie in Afrika. Ik trad toen zelfs op als officiële vertegenwoordiger van de Nederlandse regering. Persoonlijk Mijn persoonlijke contacten met collega 's De geschetste activiteiten aan het ITC waren voor mij vaktechnisch, maar ook voor de ont wikkeling van mijn persoonlijkheid belangrijk. In het proces van mijn persoonlijke ont wikkeling hebben drie personen mij bijzonder geholpen: Hans Jerie, David Eckhart en Cor van den Hout. Hans Jerie, een Oostenrijker, had, hoewel even oud als ik, twee jaar voorsprong in de foto grammetrie. Hij had een zeer actieve, innova tieve en toekomstgerichte geest, tezamen met een groot zelfbewustzijn en een neiging tot heldere, vaak cynische oordelen. Hij heeft mij gesteund en was tegenover mij zeer open en eerlijk, bijvoorbeeld met betrekking tot de potentiële concurrentie tussen ons. Hij was ook de enige die nadacht over de structuur en de toekomst van het ITC. Ik ben hem in ieder geval veel dank verschuldigd. Een nog indrukwekkender, geheel anders geaarde persoonlijkheid was David Eckhart, het hoofd van de computerafdeling, die mij invoerde in het elektronisch rekenen. Ik heb nog nooit iemand ontmoet, ook sedertdien niet, met een eruditie zoals hij. Hij had steeds een gefundeerd oordeel over geschiedenis, ont wikkelingen en personen. Daarbij kwam zijn bescheiden aard, waardoor hij zich nooit op de voorgrond drong of zich in de publiciteit speelde. Ik heb vele avonden met David door gebracht, waarop wij spraken over God en de wereld en speciaal ook over Duitsland en Europa, geschiedenis en de mensheid, maar net zo goed over internationaal recht, atoomfysica of kosmologie. Het waren diepgaande gesprekken, die mij vele verbanden lieten zien. Ik acht hem ook nu nog heel hoog en ben hem tot op heden zeer dankbaar. Cor van den Hout was een zeer inspirerende fotogrammetrie-fundamentalist. Als persoon was hij buitengewoon eerlijk en onzelfzuchtig. Hij had zekere moeilijkheden zijn plannen en gedachten aan anderen die niet met zijn denkprocessen vertrouwd waren, over te dragen. Maar de mensen met wie hij te doen had hebben hem hoog gewaardeerd. Ik ben met hem en zijn gezin bevriend geraakt, speciaal in mijn laatste twee jaren in Delft, toen wij daar dicht bij elkaar woonden. Deze vriendschap heeft ook na mijn Nederlandse tijd stand gehouden tot aan Cors dood in 1993. Confrontatie met de geschiedenis van Duitsland Mijn beroepsmatige ontwikkeling aan het ITC was natuurlijk het belangrijkst en bepalend voor mijn verdere loopbaan. Daarnaast was echter de confrontatie met de oorlog en de jongste Duitse geschiedenis voor mij persoon lijk buitengewoon belangrijk. Tk heb de indrukken hierover met grote intensiteit tot mij laten doordringen, in een mate die in Duitsland nauwelijks mogelijk geweest zou zijn. In Nederland waren 15 jaar na de oorlog zekere spanningen in de verhouding met Duitsland nog dagelijks voelbaar. Aan het ITC had ik daarmee, dank zij de open instelling van professor Schermerhorn, geen problemen. De situatie is in 1965, bij de 20e verjaardag van de bevrijding echter duidelijk verslechterd. Men had geconstateerd dat de Nederlandse jeugd zich niet meer zo zeer voor de oorlog, de heldendaden van het verzet en het verfoeien van de Duitsers interesseerde. Dat leidde natuurlijk tot anti-Duitse gevoelens met als resultaat een afwijzende houding tegen alles wat Duits was. Deze houding was weliswaar niet algemeen, maar wel wijd verbreid. In ieder geval heb ik dat zo ervaren. En ik weet van kwalijke ontsporingen. De vele gesprekken die ik voerde over de jongste Duitse geschiedenis gezien door Nederlandse ogen, hebben mij veel gedaan, althans voor zo ver het niet om domme 11

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 13