vooroordelen ging. Deze gesprekken hebben mijn kijk op onze eigen geschiedenis duidelijk beïnvloed. Deze gevoelens werden nog versterkt door persoonlijk contact en aan grijpende ontmoetingen met studenten uit Israël en met enkele Joden. In 1959 kwam een oorspronkelijk uit Tsjechoslowakije stammende Joodse collega aan het ITC. Zijn levensverhaal was ongeloof lijk. Zijn ouders werden in Auschwitz vermoord. Hij zelf is in 1942 op avontuurlijke wijze naar Zwitserland gevlucht en heeft in een aantal etappen Engeland bereikt. Daar heeft hij zich bij het Tsjechische exilleger aangesloten, maakte de invasie mee en werd daarbij zwaar gewond. Na de woelige tijd na de oorlog belandde hij ten slotte via Israël in Australië. Vandaar kwam hij met een stipendium naar het ITC, om mij daar onverwachts als Duitse docent voor zich te zien. Wij beiden hebben toen gedurende twee maanden praktisch iedere avond zo open en eerlijk mogelijk gesproken over de zeer belaste Duits-Joodse verhouding. Wij hebben elkaar daarbij steeds beter begrepen en een vriendschappelijke verhouding met elkaar gekregen. Deze vriendschap heeft mij met verdere ontmoetingen en belevenissen tot op de dag van vandaag beïnvloed. Ongeveer in dezelfde tijd had ik een vriendin uit een Joodse familie in Nederland. Zij was in het concentratiekamp Bergen-Belsen geïnter neerd geweest, maar in 1944 in ruil voor materieel naar Zwitseland vrijgekomen. Haar familie heeft mij ijskoud afgewezen: een verbintenis met een Duitser was ondenkbaar. Professor Schermerhorn De persoon en de rol van prof. Schermerhorn, de stichter en gedurende vele jaren directeur van het ITC, moet ik bijzondere aandacht schenken. Hij was een bijzonder indruk wekkende persoonlijkheid, die ik steeds vereerd heb en aan wie ik veel te danken heb. De betekenis van Schermerhorn als hoogleraar en als politicus is de Nederlanders voldoende bekend, daarover hoef ik hier niet te berichten. Met zijn kennis en internationale ervaring was hij de juiste man om het ITC op te richten en daarmee een bijdrage te leveren aan de ont wikkeling van de Derde Wereld. Een bijzondere persoonlijke relatie verbond hem met Otto von Gruber, het toenmalige afdelingshoofd bij Carl Zeiss in Jena, die in 1942 stierf. Zij hadden elkaar leren kennen door de fotogrammetrie. Maar al spoedig ontstond er tussen hen een diepe vriendschap, gegrond op hun gemeenschappelijke politieke en maatschappelijke wereldbeschouwing. Deze vriendschap moet wel heel bijzonder geweest zijn, want Schermerhorn sprak er, jaren na de oorlog nog geregeld over. Die vriendschap heeft het beeld dat hij van Duitsland had nadrukkelijk beïnvloed. Hij was de eerste prominente vakman die in de jaren '60 en ook al daarvoor door voordrachten en publicaties de relaties met de Duitse fotogrammetrie herstelde. Over zijn algemeen dominerende rol hoef ik hier niet veel te zeggen. Aan het ITC was hij de "spiritus rector", die alles door zijn ruime blik en zijn persoonlijke spontane inzet activeerde, zo nodig met opgestroopte mouwen. Overigens was hij vele jaren president van de Inter nationale Vereniging voor Fotogrammetrie (ISP). Als zodanig leidde hij het internationale congres 1948 te Scheveningen. In 1953 was hij een van de oprichters van de OEEPE, de eerste Europese onderzoeksorganisatie. De vele eerbewijzen die hij ontving getuigen van de internationale erkenning die hem ten deel viel. Ik had een zeer goede verstandhouding met hem, en hij heeft mij ook zeer gewaardeerd. Zijn ondiplomatieke aard en zijn ondanks zijn groot zelfbewustzijn duidelijke hekel aan arrogantie heeft mij enkele verrassingen bezorgd, maar heeft toch een grote indruk op mij gemaakt. Zijn absolute soevereiniteit was bewonderen swaardi g Schermerhorn was volgens mijn herinnering een rechtlijnige persoonlijkheid, met een sterke neiging naar slimme menselijke oplossingen voor de klemmende wereldproblemen. Aan het ITC had ik er grote bewondering voor hoe hij als oudere hoogleraar met visie naar de toekomst keek, en met geweldig enthousiasme op vernieuwingen inging, zoals bijvoorbeeld de blokvereffening. Met deze instelling heeft hij zijn medewerkers ongelooflijk aangemoedigd 12

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 14