Scliermerhorn als inspirator en gemotiveerd. Hij leefde ons voor dat weten schap en techniek een concrete verplichting hebben: iets doen voor de mensheid. 3. Na mijn vertrek van het ITC De tijd aan het ITC was voor mijn beroepsloop baan en voor mij persoonlijk buitengewoon belangrijk en beslissend. Ik heb deze ook als bevrijdend en als de meest zorgeloze van mijn leven ondergaan. Daaraan droegen de beroeps successen bij, maar ook mijn zicht op de wereld en op Duitsland en zijn geschiedenis. Over mijn verdere toekomst heb ik lange tijd niet nagedacht, hoewel een terugkeer naar Duitsland niet meer te verwachten was. Nadat ik desondanks een aantal aantrekkelijke aan biedingen uit Duitsland ontvangen en afgewezen had, werd ik tot mijn verrassing in 1965 op de lijst van kandidaten voor de opvolging van prof. Gotthardt in Stuttgart geplaatst. Gelijkertijd kwam uit de VS de duidelijke uitnodiging om mij te interesseren voor de leerstoel fotogram- metrie aan de Ohio State University. Dat werd een moeilijke beslissing, waarbij ik, na lang nadenken, tot de benoeming in Stuttgart besloot. Van deze beslissing heb ik nooit spijt gehad. Op 1 april 1965 aanvaardde ik het professoraat voor fotogrammetrie en landmeetkunde aan de toenmalige TH Stuttgart en stichtte spoedig daarna het Instituut voor Fotogrammetrie. Met mijn instituut heb ik mij vooral op de toepassing van computers in de fotogrammetrie gericht en mij gewijd aan de verdere ont wikkeling van de analytische en later de digitale fotogrammetrie. Al deze onderwerpen berustten op de aan het ITC gelegde grond slagen. Na mijn vertrek van het ITC hield ik nog lang contact met het inmiddels naar Enschede verhuisde instituut, en gaf nog ieder jaar een college voor de MSc-cursus. De toenmalige onduidelijkheid in de doelstellingen van het ITC, speciaal wat fotogrammetrie betreft, kon ik helaas niet verhinderen. Maar de laatste tijd lijkt het ITC zich zijn unieke positie en de daaruit voortvloeiende verplichtingen weer bewust te worden en de weg weer gevonden te hebben. Ik wens vanuit mijn persoonlijke ervaringen en met respect voor zijn belangrijk heid het instituut succes bij de verdere ont wikkeling en realisering van Schermerhorns visie en wensen. profdrs. David Eckhart Eerste kennismaking Omstreeks september 1956 bereikte mij via Henk Zorn het verzoek om contact op te nemen met professor Schermerhorn, omdat deze als directeur van het door hem gegrond veste instituut, het ITC, besefte zich reken schap te moeten geven van de computerkunde en aanverwante zaken. Hij bleek bereid mij een functie aan te bieden indien ik invulling zou geven aan een drietal facetten: leiding geven aan wetenschappelijk onder zoek met wiskundige basis en het daarbij betrekken van andere stafleden; geven van wiskunde-colleges; programmatuur verzorgen voor in het bijzonder de geodesie en de fotogrammetrie. Daarbij stelde hij bezig te zijn het ITC te doen opwaarderen tot een internationaal universitair centrum, dit liefst in het kader van een te stichten Europese universiteit. Dit aanbod leek mij daarom aantrekkelijk, ook al omdat ik de faam van Schermerhorn kende als nuchter en toch bevlogen politicus, bij iedereen bekend als de eerste premier na Wereldoorlog II. Daarbij had hij de wederopbouw van Nederland stevig op gang gebracht. Ook was mij reeds bekend dat hij als gewezen hoogleraar aan de Technische Hogeschool Delft (nu Technische Universiteit Delft) het ITC, Instituut voor inter nationaal onderwijs en onderzoek op het gebied van luchtkartering, had gesticht. In de kortste keren maakte ik derhalve de overstap 13

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 15