over te dragen aan het ITC. Schermerhorn hapte toe, en ineens beschikte de groep over ideale ruimten voor de huisvesting van de ZEBRA, XI en alle bijkomende apparatuur en mensen. Ook de Stereocomparator van Wild werd daar geplaatst. Onderwijs Het voorgaande verhaal maakt vooral melding van mijn werkzaamheden in onderzoek en ontwikkeling. Het ITC was en is echter primair bedoeld als een onderwijs verzorgend instituut. Dit facet betrof mijnerzijds het geven van colleges in de nodige wiskunde ten behoeve van studenten van de cursussen fotogram - metrie. Deze lessen liepen parallel aan de stevige grondslag die werd gelegd door Henk Zorn als docent en organisator van het praktische, grotendeels instrumentele oefen programma. Ik heb mij steeds gerealiseerd dat de faam van het ITC als onderwijsinstituut goeddeels is terug te voeren op deze degelijke aanpak vanaf de grondvesting van het ITC. Schermerhorn In het voorgaande is beschreven hoe Schermerhorn zich in verschillende fasen positief opstelde ten opzichte van concrete plannen van onderzoek en ontwikkeling die voor mij van cruciaal belang waren. Met grote bewondering bezag ik zijn gedrevenheid voor het verwezenlijken van een instituut dat kon bijdragen aan de kwaliteit van het menselijk handelen op het terrein waarop hij zijn sporen had verdiend. In het voor korte tijd naar ons land halen van ambitieuze jongeren uit ont wikkelingslanden zag hij meer dan het op grote schaal uitzenden van deskundigen. In zijn visie zou een eerste generatie van studenten die wij opleidden in eigen land status verwerven en goeddeels verdwijnen in de politiek, maar van daaruit het vak blijven bevorderen. Een tweede generatie zou eveneens teloor gaan voor het zelf uitvoeren van werk op het vakgebied, maar baas worden en in staat zijn de juiste jongeren te kiezen om uitgezonden te worden als student, ten einde de praktijk in eigen land op peil te brengen. Deze visie werd ook in ons land niet algemeen onderschreven door politiek en ambtenarij. Iedere cent - zo heette het dan - die in Neder- Afb. 5. Portret prof dr.ir. W. Schermerhorn met 'kronkel'(coll. ITC, fotoAdri den Boer) land wordt besteed aan de door Schermerhorn voorgestane vorm van ontwikkelingshulp komt ten goede aan ons eigen land en mag dus niet meetellen in internationaal verband! De visie van Schermerhorn was dus breed, en hij schrok daarbij niet terug voor grote investeringen. Anderzijds was hij zeer gespitst op het voorkomen van verspilling van rijksgelden. In dit raam plaats ik de confronterende ervaring in het begin van mijn aantreden. Tijdens het eerste gesprek, voorafgaand aan mijn aan stelling kwam niet alleen de eerder vermelde inhoud van de functie ter sprake, maar ook de aard: wetenschappelijk ambtenaar met een inkomen van een f. 10.000. Voordeel: inpassing in het ABP en meeprofiteren van de te ver wachten algemene salarisverhoging voor de wetenschappelijke rangen. Toen deze ver hoging tot stand was gekomen bemerkte ik daarbuiten te vallen. Dus protesteerde ik. Schermerhorn zei dat ik naar zijn smaak best met mijn gezin kon rondkomen van dit bedrag en dat zou hij me bewijzen. Na een paar dagen, en plezierig in zijn praatstoel gezeten, deed hij mij verslag van zijn berekening. Zelfs met een ruim vakantiegeld had hij rekening gehouden. 17

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 19