En, o wonder, dan kwam hij uit op exact f. 10.000! Hoewel ik gebelgd was over het niet nakomen van de oorspronkelijke afspraak beperkte ik mij tot één vraag: in hoeverre had hij rekening gehouden met de belastingen? Schermerhom leek ineen te zakken in zijn stoel, en vroeg mij hem enige dagen de tijd te geven. De administratie berichtte mij een paar dagen later dat alles in orde was gebracht overeenkomstig de oorspronkelijke afspraak! Al in het eerste gesprek had Schermerhorn op de eenvoud van geodetische berekeningen gewezen en de verwachting uitgesproken dat deze zich vlot zouden lenen voor berekening op een computer. De praktijk bleek weer barstiger: alle berekeningen werden toenmaals nog met het oog afgelezen en met de hand genoteerd, alle verwerking was wederom mensenwerk, vol van foutenbronnen. Een goede rekenaar hanteerde de opgaven met verstand verkregen door ervaring. Een computer handelt evenwel snel en consequent, maar zonder verstand. Om iets van deze menselijke inzichten te vertalen naar de computer blijkt vrijwel altijd vele malen moeilijker dan verwacht. Het werd een voort gaand leerproces voor mijzelf, maar ook voor Schermerhom. Geleidelijk kon ook hij begrip opbrengen voor deze bijzondere opgave, die ons leerde hoe rekenaars en tekenaars veel meer moeilijkheden met verstand wisten op te lossen dan de buitenwereld ook maar in enige mate besefte. Het heeft mijn bewondering gewekt te constateren dat Schermerhorn steeds meer vertrouwen heeft geschonken bij het behandelen van problemen die voor hem vrij ondoorzichtig waren. Toch wil ik mijn eerste, en eigenlijk mijn enige, botsing met Schermerhorn beschrijven. Even de situatie: mijn werkkamer lag aanvankelijk aan de verbindingsgang tussen het ITC- en het TH- gebouw voor Geodesie. Schermerhorn kwam langs terwijl ik uitvoerig overleg pleegde over bepaalde problemen; hij keek door het venster van mijn deur. Na een half uur, terugkomend van Geodesie, zag hij me nog steeds in gesprek met dezelfde persoon. Ik werd onmiddellijk bij hem geroepen: het ITC is een plaats waar gewerkt wordt en niet gebabbeld, zo sprak hij. Ik was woedend en reageerde krachtig. Het resultaat was dat hij clementie vroeg voor een oude man: "Mocht weer zoiets voorvallen, accepteer het dan voor het moment en kom er de volgende dag rustig op terug." Achteraf bezien was zijn reactie op het door hem waargenomen lange gesprek wel begrijpelijk. Om tot een analyse te komen van de te programmeren situatie is een diepgaande oriëntatie nodig. Vaak staat de opdrachtgever niet volkomen helder voor de geest wat eigenlijk verlangd wordt. Dit had hij zich niet, of onvoldoende gerealiseerd. Na een paar dagen waren alle ruitjes in de bewuste reeks kamers vervangen door ondoorzichtige. Het onderling vertrouwen was hersteld en is nooit meer verbroken. Zo heb ik Schermerhorn leren kennen als een deskundig en bevlogen man, die realistisch bleef, zichzelf wist te corrigeren, en die geen rancune koesterde tegenover wie hem weersprak. Waarlijk, Schermerhorn was een groot man. Slot Een internationale universiteit is er uiteindelijk niet van gekomen, maar wel is het ITC bij zijn afscheid als directeur nog opgenomen in het Nederlandse universitair bestel. Als "dies" van het ITC als universitair instituut voor internatio naal onderwijs is gekozen voor 17 december, de verjaardag van de stichter: professor Schermerhorn. De eerste keer van de viering diende op bijzondere wijze te worden ingevuld, zo stelde hij. Dat hij daarop mij vroeg om als eerste hoogleraar van het ITC bij die gelegen heid de intreerede te verzorgen was mij een grote verrassing en genoegen. Ik heb Schermerhorn als bevlogen inspirator in mijn hart gesloten en daaraan bij verscheiden spreek beurten uiting gegeven, in grote dankbaarheid. Afb. 6. Hedendaags logo 18

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 20