Hans Georg Jerie Afb. 5. De lay-out van de stereotemplets. Instructeur Maurice Elias en student Niamloy gebouwd. Die konden bijvoorbeeld differen tiaalvergelijkingen oplossen. Tegenwoordig zullen er nog maar weinig analoge reken machines gebruikt worden: digitaal rekentuig heeft ze bijna overal verdrongen. De blokvereffening van Jerie Prof. dr. H.G. Jerie (zie kader) kwam op het idee om tegenspraken in berekeningen voor te stellen door de uitwijking uit de evenwicht stand van stalen veren. Hoe groter de tegen spraak, dus de uitwijking, hoe krachtiger hij teruggedrukt wordt. Het te vereffenen blok wordt in ongeveer vierkante secties verdeeld, zo klein dat de daarin voorkomende tegen spraken klein genoeg zijn. Van die secties worden stereotemplets gemaakt. Die worden uitgelegd op een groot vel millimeterpapier, zodanig dat overeenkomende hoekpunten van de secties 120 mm uit elkaar liggen. De overeenkomende punten worden nu met elkaar verbonden door studs die 120 mm uit elkaar verend bevestigd zijn op een z.g. multiple! Indien er geen tegenspraken zouden zijn, zouden alle veren in de evenwichtstand zijn. Het was een intelligente oplossing, die zeker heeft bijgedragen aan de snelle opgang die het ITC in de jaren '50 van de 20e eeuw maakte. Jammer dat de methode zo snel werd ingehaald door de digitale rekenmachines! Er werden ca. 20 sets verkocht voor f 22.000 per stuk. Literatuur - H.G. Jerie, Block adjustment by means of analogue computers, in: Photogrammetria, 1957-1958, p. 161-175 Eeuwfeest DGPF De Deutsche Gesellschaft für Photogrammetrie, Fernerkundung und Geoinformation bestaat 100 jaar. Onder het motto Zukunft mit Tradition vierde men dit van 24-26 maart 2009 te Jena. Zie ook de webstek www.dgpf.de. *Bludenz 2.7.1929 f Enschede 30.7.2008 Studeerde Landmeetkunde aan de Tech nische Hochschule te Wenen, waar hij in 1954 promoveerde. Na enige tijd op ver schillende plaatsen ervaring te hebben opgedaan was hij sedert 1956 vast ver bonden aan het ITC. Hij was daar voor namelijk betrokken bij onderzoekswerk. Tn 1967 werd hij benoemd tot hoogleraar en hoofd van de afdeling Fotogrammetrie. Na het vertrek van professor Van der Weele was hij waarnemend rector. In 1989 ging hij, vervroegd, met emeritaat. Prof.dr. H.G. Jerie: It has still to be proved that the transformation elements obtained by means of such an analogue computer actually correspond to an adjustment according to the method of least squares. This may be done by employing a principle from mechanics. Consequently the equilibrium of an elastic system is reached then when the sum of all energy is a minimum. The energy, needed for the shifting of an elasticallv bound stud from its zero position, is proportional to the square of this shifting. Therefore it is proved that the state of equilibrium of the analogue computer corresponds to that position of all section templets where the square sum of all remaining discrepancies becomes a minimum. 21

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 23