Het inmeten van bommen in WOU Bom bij Delfstrahuizeii Henk Holsbrink Als oorlogsmaatregel kreeg het Kadaster bij missive van 31 oktober 1941, no. 1 Org. B., de opdracht om op verzoek van de betrokken burgemeesters aantekening te verrichten van de plaats van niet-geëxplodeerde bommen op het kadastrale plan en in de kadastrale legger. Die registratie bestond uit het opmeten van de ligging van de plaats van de neergekomen bom door de landmeter en het intekenen op hulpkaart en bijblad door de tekenaar van het Kadaster. Ook moest in de legger bij de soort van eigen dom in rood het woord 'bom' worden vermeld. Het bijgaande berichtje uit de Leeuwarder Courant van 13 november 2008 geeft hiervan DEtFSTRAHUEEN - Id een weiland Jangs deTjongerblj Delfstrahul- zen Ugt vermoedelijk een bom. Het explosief staat ingetekend op een kadastrale baart uit 1943. Onderzoek moet uitwijzen of het zich nog altijd op deze plek bevindt. Afhankelijk van het ge vaar dat de bom vormt, beslist burgemeester Dick Stellingwerf van LemsterJand of die moet worden geruimd. Volgens de kaart ligt de bom bij het buurt schap Zevenbuurt tussen het Tjongerpad en de Tjonger, ten noordén van de afslag Trekker- weg op een diepte van zo'n 4 meter Voormalig landmeter Jek le van der Veen uit Sumar lever de het uittreksel, het zogenoem de veldwerk, een paar maanden geleden in bij de gemeente. Hij zag de kaart voor net eerst toen hij in 1966 als meetassistent bij Zevenbuurt aan het werk was Afb. 1. Bericht van opgemeten bom in Leeuwarder Courant van 13 november 2008 Afb. 2. Fragment van de topografische kaart van de omgeving waar de bom viel Afb. 3. Fragment van het veldwerk waarop de bom is ingemeten 23

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 25