nog een illustratie (afb. 1). Oud-collega Jelle van der Veen herinnerde zich uit de periode dat hij actief werkzaam was dit veldwerk van de meting van de plaats van genoemde blindganger en met deze wetenschap meldde hij dit bij de gemeente Lemsterland, waartoe thans de onder het dorp Delfstrahuizen gelegen buurtschap Zevenbuurt behoort. Met behulp van de tekst van het bericht kon op de topografische kaart 1:25.000 de plek van de neergeworpen bom ten naastenbij worden gelokaliseerd (afb. 2). Bovendien was hij in het bezit van een kopie van het veldwerk waarop de uitkomsten van de meting van de bom van november 1943 door de Heerenveense landmeter F. Dijkstra waren genoteerd. Deze kopie kon hij, zoals blijkt uit genoemd krantenbericht, ter beschikking stellen van de gemeente, en hij kon eveneens een en ander bevestigen (atb. 3). De heer G.G. Koppies, oud-leraaar van het Cen traal Teken- en Opleidingsbureau van het Kadas ter (CTO), herinnerde zich uit zijn naoorlogse verblijf in Eindhoven, dat hij veldwerken 'met bommen' onder ogen heeft gehad. Hij wist nog te melden dat genoemde metingen van neerge worpen en niet-ontplofte bommen waren gedaan door de landmeter Doornbos aldaar. In elk geval was de aanleiding de op het veldwerk vermelde brief van het Hoofd van de Luchtbeschermings dienst van de gemeente Haskerland. Elke gemeente beschikte destijds over een dergelijke dienst, om wamieer het mogelijk was de bevol king met sirenes te waarschuwen voor lucht aanvallen. Het waarborgen van de veiligheid door ook neergevallen blindgangers te laten registreren door het Kadaster behoorde kenne lijk eveneens tot de door de burgemeester gedelegeerde taak van genoemde dienst. Elke mutatie van nieuwe grenzen of topografie op de kadastrale kaart werd destijds allereerst met behulp van de op het veldwerk genoteerde meet gegevens in rood uitgetekend op een zogenaam de hulpkaart. Zo ook de blindganger van deze bijdrage (afb. 4). De hulpkaart werd in november 1943 ondertekend door de landmeter F. Dijkstra en de tekenaar P. Wijchman van het kadasterkan toor te Heerenveen (afb. 5). Bron - W. van Riessen, Het Kadaster. Historische ontwikkeling in de eerste helft van de 20e eeuw, Apeldoorn 2004, p. 139 Afb. 4. Fragment van hulpkaart met de ingete kende bom Afb. 5. Ondertekening van de hulpkaart door landmeter Dijkstra en tekenaar Wijchman Opgemaakt en deugdelijk verklaard, Te deöCV^^ 194 J De Landmeter, 24

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 26