Gemma Frisius 500 jaar geleden geboren Op 8 december 2008 was het 500 jaar geleden, dat Gemma Frisius als Jemme Reyniersz. in Dokkum werd geboren. De Leeuwarder Courant van maandag 8 december 2008 wijdde een artikel aan de geboortedatum van deze beroemde Nederlander van Friese komaf.1 Hij werd in Dokkum uit arme ouders geboren en was ook nog eens kreupel. Waarschijnlijk werd hij gedoopt in Dokkums parochiekerk van Sint Martinus, welke thans in gebruik is als kerk van de PKN-gemeente (afb. 1). Zijn ouders stierven jong, zodat hij al vóór zijn zesde jaar wees was. Maar toen zijn stiefmoeder de kreupele Jemme meenam naar de schrijn in de Bonefatiuskerk van Dokkum keerden de kansen, zoals de Leeuwarder Courant schrijft. Want het miraculeuze heiligenbezoek leidde er toe, dat de benen van Jemme nu wel zijn lichaam konden dragen. Nog steeds staat Dokkum, en met name het water uit zijn Bonefatiusbron, bekend om zijn wonderbare genezingen. Na dit gebeuren namen de kansen voor Jemme toe, want hij kreeg kans de Latijnse school in Groningen te bezoeken; dit had als gevolg dat hij voldoende vooropleiding had om zich als student op 26 februari 1526 in Afb. 1. In het noorden van Dokkum links de toren van de kerk van de Bonefatiusabdij en rechts de Grote of Sint Martinuskerk te schrijven bij de Universiteit van Leuven. Hij studeerde medicijnen en behaalde zijn eerste bul op 19 maart 1528, en wel de graad van "magister artium". Omstreeks 1538 was hij al hoogleraar in Leuven en in 1541 promoveerde hij tot doctor in de medicijnen. Zoals zoveel wetenschappers nam hij een Latijnse naam aan, en wel als voornaam Gemma, wat edelsteen betekent. Voorts als 'van' Frisius, vanwege zijn afkomst, waarmee hij zijn Friese komaf niet verloochende. Hij verwierf in Leuven roem en had mogelijk daardoor keizer Karei V als patiënt. Maar zijn interesse voor weten schappelijk onderzoek kreeg zijn grootste bekendheid door vernieuwingen op het gebied van astronomie, cartografie, landmeetkunde en wiskunde. Eén van zijn belangrijkste publicaties was: "Een boecxken seer nut en Profitelijc allen Geographiens-leerende". H.C. Pouls heeft dit boekje als een uitgave van de Nederlandse Commissie voor Geodesie in 1999 bewerkt en gepubliceerd. Gemma Frisius heeft het bij de publicatie van het "boecxken" niet gelaten. Hij stelde voor het probleem van de lengtevinding op te lossen door ter bepaling van de lengtegraadbepaling op zee een draag baar uurwerk te gebruiken. Hij wist heel goed uit de doeken te doen, hoe geografische plaats bepaling op land en zee nu mogelijk was. Hij schreef ook een handboek voor de rekenkunde dat maar liefst tachtig keer uitkwam en daarmee behoorde tot de meest verspreide wetenschappelijke werken van de 16de eeuw. Door zijn vriendschap met de Poolse gezant leerde hij de gedachten van Nicolaus Copernicus kennen, zodat ook Gemma Frisius de nieuwe visie van Copernicus omtrent aarde en zon ging delen en alzo zijn kennis van de astronomie vernieuwde. Hij kreeg daardoor zódanige bekendheid dat een Duitse tijdgenoot hem 'een tweede Copernicus' noemde. Het is bekend, dat prins Maurits en Simon Stevin lezers waren van zijn boek over het gebruik van een hemelglobe. Aan de Universiteit van Henk Holsbrink 1 Jaap Hellinga, 'Kreupel geboren, wijs gestorven', 8 december 2008, zie www.archiefleeuwardercourant.nl 25

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 27