VariaNulla dies sine linea Leuven kreeg Gemma Frisius later beroemde studenten onder ziijn gehoor, zoals de anatoom-arts Andrea Vesalius, de cartograaf Gerardus Mercator en de botanicus Rembert Dodoens. Hieruit blijkt wel zijn veelzijdige wetenschappelijke kennis, waarvan zijn cartografische en geodetische vernieuwingen voor de samenleving in de eeuwen daarna van grote betekenis zijn geworden. Als een in de gehele toenmalige wereld beroemde geleerde stierf deze Dokkumer weesjongen in 1555, in hetzelfde jaar dat zijn ook beroemde patiënt Karei V afstand deed van zijn troon. De Leeuwarder Courant van maandag 8 december vermeldde ter gelegenheid van de 500e geboortedag van Gemma Frisius ook nog in een kleine bijdrage dat een tweetal maan- kraters de namen dragen van de weten schappers en geodeten Gemma Frisius en Adriaan Metius. Bronnen - C. Busken Huet, Het land van Rembrandt, Utrecht /Antwerpen 1979 - H.C. Pouls, De Landmeter, Alphen aan den Rijn 1997 - H.C. Pouls, Een nuttig en profijtelijk boekje voor alle geografen (van Gemma Frisius), Nederlandse Commissie voor Geodesie/ Stichting De Hollandse Cirkel, Delft 1999 [ook: www.ncg.knaw.nl/Publicaties/Groen/ 37Pouls.html] - P.S. Teeling, Repertorium van Oud-Neder landse Landmeters, 14e tot 18e eeuw, Apeldoorn 1981 - www.groningerarchieven.nl Vanaf 1965 tot 1984 sierde een wandmozaïek met het motto Nulla dies sine linea het centrale trappenhuis van de Topografische Dienst aan de Westvest in Delft. Na de ver huizing in 1984 werd het mozaïek geplaatst in de achteringang van het nieuwe gebouw in Emmen. Binnenkort komt daar een einde aan wanneer het bedrijf - nu geïntegreerd in het Kadaster - gaat verhuizen naar Zwolle. Het is mij niet bekend of er nog een toekomst voor dit wandmozaïek zal zijn. Daarom leek het me een goede gelegenheid het nog éénmaal aan de vergetelheid te ontrukken. Nulla dies sine linea is een Latijnse uit drukking die vertaald kan worden als: "geen dag zonder lijn" of wat uitgebreider als: "geen dag ga voorbij zonder een lijn te trekken". Dat was zeer toepasselijk voor een bedrijf waar dagelijks vele lijnen getrokken werden. In vroeger tijden was deze spreuk al het devies van de Dienst der Militaire Verkenningen en was hij op de muur van één van de vroegere behui zingen aangebracht. De uitdrukking was volgens de Romeinse schrijver Plinius de lijfspreuk van Apelles, de hofschilder van Alexander de Grote. Deze Apelles maakte ondermeer een beroemd schilderij van de godin Aphrodite, oprijzend uit de zee. Gezien zijn beroep van schilder zou men het devies beter kunnen vertalen als: "geen dag zonder (penseel)streek". Als overdrachtelijke betekenis kan men in deze spreuk lezen: "om een groot werk te scheppen moet men elke dag arbeiden." Het wandmozaïek is destijds ontworpen door de heren Peek en Rooseboom, resp. cartograaf en lithograaf bij de Topografische Dienst. Het werd bij gelegenheid van het 150-jarig jubileum van liet bedrijf in 1965 aan geboden aan de directie en kreeg een mooi plaatsje in het trappenhuis. Peter Geudeke 26

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 28