Historisch nieuws Watercanon met NAP Staatssecretaris Huizinga van V&W lanceerde op 16 december 2008 de in haar opdracht gemaakte watercanon. Venster 15 (van de 25) betreft het NAP. De overhandiging van de watercanon vond plaats op de Jongerendag van het WaterlNNovatieprogramma (WINN) van Rijkswaterstaat. Zie www.watercanon.nl. Tekeningen peilbouten Benschop 1864 De editie Winter 2008 van GM kwadraat, tijdschrift voor geschiedenis, geografie, monumenten en musea in Utrecht beeldt op p. 10 uit het archief van het waterschap Benschop drie tekeningen uit 1864 af van gebouwen met de plaats van peilbouten in hun muren. Het tijdschrift is te downloaden: www.erfgoed- utrecht.nl. Krimpense peilmerksteen In Krimpen aan den IJssel verscheen eind 2008 bij het tienjarig bestaan van de Historische Kring daar van de hand van Cees Loeve het boek 'Eeuwenoud Krimpen'. Het hoofdstuk over de in 2007 gesloopte herberg bij de pont over de Hollandsche IJssel bevat een paragraaf met de titel 'Een geheimzinnige gevelsteen'. Hoewel een jaartal mankeert veronderstelt het boek toch dat het om een vloedsteen zou gaan. Het is echter een 19de eeuwse peilmerksteen met de tekst '3 el 51 dm boven AP' (=3 meter Afb. 1. Krimpense peilmerksteen nog 'in situ (foto Hist. Kring Krimpen aan den IJssel) en 51 cm boven AP). "Ook de gevelsteen die de gevel aan de veerstoepzijde sierde werd opgeslagen. Die zal, zo werd ons beloofd, in de nieuwe bebouwing en op de juiste hoogte worden teruggeplaatst", aldus het boek. (Dank aan de Historische Kring voor de foto van de steen toen deze nog in de muur zat.) Viermarkenboom bedreigd Het dagblad Tubantia had 5 december 2008 een bijdrage met als ondertitel 'Onrust in het buitengebied door plannnen gemeente en eigenaar boerderij'. Het gaat onder meer over de bedreiging van de drie eeuwen oude Viermarkenlinde aan de noordzijde van Enschede. In nummer 2008-3 van dit tijdschrift is deze linde beschreven in het artikel 'De onrechtvaardige landmeter (3)'. Aan de onderzijde van de stam van deze linde, die lijkt te bestaan uit een verstrengeling van meerdere lindes, zijn nog stenen restanten te zien van een gebouwtje dat eertijds diende voor de bijeen komsten van het markebestuur en waar toen de markerichter recht sprak en mogelijk de strenge vonnissen velde over het misbruik van de destijds gemeenschappelijke markegronden van een of meerdere van de vier rond de markenlinde gelegen marken. In de nabijheid van deze linde, oude eiken en een rij beuken zijn plannen om een oude boerderij te ver bouwen tot een nieuw landhuis en even verderop zal een oude boerderij herbouwd worden tot een kolossale nieuwe boerderij. Om dit te kunnen realiseren is de kap van drie grote eiken en een beuk noodzakelijk en moet eveneens voor het voortbestaan van de oude markenlinde worden gevreesd. Omwonenden verwijten de gemeente vergunningen te hebben verleend op basis van onjuiste informatie en er dreigt bovendien binnenkort een rechtzaak te worden gevoerd bij de rechtbank in Almelo. Het is te hopen dat de Viermarkenlinde als een historisch grenspunt van de eigendomsgrenzen van de marken en als grensmarkering van de oude agrarische bestuurseenheden Groot Driene, Twekkelo, Esmarke en Lonneker wordt gerespecteerd en blijft bewaard. Dat mede met 27

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 29