het oog op een stukje waardevolle en zichtbare geodetische geschiedenis, omdat sommige markegrenzen (met grenspunten) na de Franse tijd werden gepromoveerd tot gemeentegrenzen. Henk Holsbrink Symposium 'Atlas Van der Hem. Verre Wereld in Beeld' Op donderdag 16 april 2009 wordt door de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam het symposium "Atlas van der Hem. Verre Wereld in Beeld" georganiseerd. Sprekers met internationaal erkende expertise zullen de 17e eeuwse Amsterdamse verzamelaar Van der Hem, zijn milieu, zijn atlas en zijn tijd belichten. Aanleiding voor dit symposium is de hoogwaardige facsimile-uitgave van de beroemde Atlas Blaeu-Van der Hem, die deze dag officieel gepresenteerd zal worden door HES DE GRAAF Publishers BV Programma De cartografie in Amsterdam beleefde in de Gouden Eeuw een bloeiperiode op eenzame hoogte. Dit onderwerp heeft dan ook nationaal en internationaal de voortdurende belangstelling van de wetenschappelijke wereld. Dit maakt een programma van hoge kwaliteit mogelijk: Roelof van Gelder - Inleiding: Laurens van der Hem, zijn omgeving, zijn tijd en zijn Atlas Ben Schmidt - Pronk- en verzamelaars atlassen Erlend de Groot - Het contemporaine gebruik van Van der Hems Atlas Peter van der Krogt - Bibliografische aspecten en de betekenis van de beschrijvende catalogus Kees Zandvliet - De Atlas Van der Hem in relatie tot de VOC Maartje van Gelder - De Marokkaanse Ambassade in de Atlas van der Hem Truusje Goedings - De kleuring van de kaarten en prenten van Van der Hem Het symposium "Atlas Van der Hem. Verre wereld in Beeld" duurt een hele dag en vindt plaats in de Aula van de Universiteit van Amsterdam, Singel 411 en bij de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam, Oude Turfmarkt 129. Prijzen en informatie Inschrijving: 65,-, studenten 15,-, Vrienden van de UB en medewerkers van de UvA Euro 32,50. De prijs is inclusief koffie, lunch en borrel. Voor meer informatie www. bijzonderecollecties. uva.nl of e.biesiot@uva.nl, tel. 020 525 7300. Open Monumentendag 2009 Open Monumentendag 2009 zal plaatsvinden op 12 en/of 13 september. Het landelijke thema is dan Op de kaart. Dit betekent aandacht voor allerlei soorten landkaarten of plattegronden: stadsplattegronden, topografische kaarten, uitbreidingsplannen, gravures, ontwerp tekeningen, en de rol die monumenten daar in spelen of gespeeld hebben. In Apeldoorn wordt in samenwerking met de stichting De Hollandse Cirkel in het Zendergebouw te Kootwijk aandacht besteed aan het vroegere geodetisch observatorium en aan de ijkbasis Loenermark. Romeyn de Hooghe in Geo-info 2009-3 Vrijdag 6 februari 2009 hield de GIN- werkgroep voor de Geschiedenis van de COMMUiRlV .JUrG:VlC. rok rijfcl.VUIt' Afb. 2. Romeyn de Hooghe (1645-1708), onder andere kaartetser -j-u *T_7J>E rA 28

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 30