Caert-Thresoor 2008-3 en 4 Varia: luchtfoto-lijdensweg van 1954 'Landschap leeft'met landmeter Kasteel Groeneveld in Baarn, nu van het ministerie van LN V heeft tot eind mei 2009 een tentoonstelling 'Landschap leeft'. In de sfeer van het rationele landschap is een print opgenomen van het paneelschilderij uit het Rijksmuseum, gemaakt naar aanleiding van het overlijden van de Haarlemse landmeter Andries van der Wal in 1671. Verder is een echte Hollandse Cirkel geëxposeerd (bruikleen museum Boerhaave). De tentoonstelling is toegankelijk van dinsdag tot en met zondag van 11.00-17.00 uur, zie ook www. kasteelgroeneveld. nl. Uitgave 2008-3 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: De beoordeling van het ontwerp van oude kaarten, door Beata Medynska-Gulij; Naar een virtuele werkruimte voor oude kaarten als historische bron, door Sophie Visser; De veertiende-eeuwse Javaanse hofstad Majapahit alsnog op de kaart gezet, door Amrit Gomperts e.a. Uitgave 2008-4 bevat onder meer de volgende bijdragen: De manuscriptglobe van Blaeu-Vingboons in Moskou, door Igor Fomenko; Schotanus' Friesehe Atlas als politieke stellingname, door Jan Willem Waning; Vroeg zeventiende-eeuwse verveningskaarten van Zuidwest-Drenthe, door Egbert Brink. Op verzoek van de Alphense uitgever Vis wordt de opslag van oude nummers van Caert-Thresoor beperkt. Men kan daarom (bijna) alle nummers vanaf 1982 bestellen voor 2 euro per stuk. Voor een bestelling van alle nog beschikbare nummers (ongeveer 90) rekent men 150 euro plus verzendkosten. Bestellingen aan: hanskok@introweb.nl. Algemene informatie: www.maphist.nl/ct. In dit tijdperk van Google Earth meldde Hans van der Linde van het Kadaster onlangs, dat bij het opschonen van archieven van de Topo grafische Dienst tal van brieven over toestem mingen voor het maken van luchtfoto's boven tafel kwamen. Hij memoreerde bijvoorbeeld dat een textielfabriek geen toestemming kreeg voor de publicatie van een luchtfoto van haar fabriek, omdat zij ooit ondergoed voor de krijgsmacht fabriceerde. Hij hierbij afgebeelde artikeltje van ene K. uit Avia Vliegwereld van 4 maart 1954 (3e jaargang nr. 5) scande hij en dat is zeker het integraal doorgeven waard. Neem alleen de laatste koude oorlogszin: "Want de duistere lieden, die hun luchtfoto 's niet in guldens, maar in roebels betaald hijgen en wier gildegenoten ervoor zorgden, dat in '40 de vijand betere stafkaarten bleek te bezitten dan wij, hebben het nog nimmer in hun hoofd geh'egen, de Minister van Oorlog om 'n luchtfotovergunning te verzoeken..." Het blad kreeg zelf ook geen toestemming om luchtfoto's te maken! Avia Vliegwereld was een Nederlandstalig tijdschrift over de luchtvaart, opgeheven in 1962. Het was ooit ontstaan uit twee aparte tijdschriften Avia en Vliegwereld. Medio 2002 werd onder dezelfde naam door particulieren een digitaal magazine met de oude naam gestart. En analoge edities van het oude blad staan op webstekken als www.markplaats.nl te koop.... Adri den Boer 30

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 32