Reacties, vraag en correctie Reacties 'landmetertje spelen Het laatste nummer bevatte een lezersvraag: Wat was 'landmetertje spelen'? Het boek van Ludo Vlind (red.), Steenovensvolk. Verhalen om te onthouden, Amsterdam 1988, bevatte immers op p. 120 dit citaat: "NEEL: Zondags zaten we onder elkaar in de lege banen. Er was er één met accordeon en dan dansten we. We keken het gewoon af van de groteren. Het was heel gezellig. De jongens speelden 'mietje gooien of 'landmetertje' en de meisjes knikkerden." Er kwamen twee reacties. Henk Zorn: "Wij speelden vroeger wel eens "Landinpikkertje". Een openluchtspelletje, waarbij een mes in de grond gegooid moest worden, waardoor je je terrein afbakende. Het lijkt me niet onwaarschijnlijk dat dat bedoeld wordt." Theo Scheele: "In Zeeland speelden we in onze prille jeugd een spel dat Landje Kap werd genoemd en had te maken met land verdelen (een soort ruil verkavelen maar dan wel erg drastisch). Op een stuk harde grond werd een vierkant getrokken dat afhankelijk van het aantal spelers in gelijke stukken werd verdeeld. Bij twee spelers werd door het midden een lijn getrokken. De speler staat in zijn eigen vak en gooit een groot mes in de grond van de ander. Het mes moet rechtop in de grond staan. Er wordt dan met het mes een streep getrokken waarmee een stuk van het land van de tegen stander wordt afgesneden en gevoegd bij dat van de speler. De ander mag nu gooien en een stuk veroveren. Valt het mes plat dan mag dan mag niets afgesneden worden en mag de ander weer gooien.Winnaar is degene die het grootste stuk grond overhoudt. Bij meerdere spelers valt degene af wiens grond zo klein is dat hij er niet meer met beide voeten in kan staan. Zo is het in mijn geheugen blijven hangen. Preciese spelregels weet ik niet meer. Het werd ook wel onder andere namen gespeeld: landjepik, landje veroveren." Vraag naar kaartschaal In het NGT van februari 1977 heeft de heer Scheffer een verhaal geplaatst met als titel "Het 'Hollandse kadaster'". Hij schrijft: "Vóór het huidige, van oorsprong Franse kadaster, is er tussen 1795 en 1811 in ons land een poging ondernomen om ten behoeve van de grond belasting een kadaster samen te stellen", en verderop: "De algemeene Schaal, welke te allen tijde tot het opnemen der bijzondere Carteringen zal moeten gebezigd worden, is die van tien Rhijnlandsche Roeden op den halven Rhijnlandschen Duim (dat is dus 1:2880)." Mij komt die vreemde kaartschaal zeer bekend voor en wel van de kadastrale kaarten hier in Tsjechië. Ze hebben precies dezelfde schaal. Is er een logisch verband? (aatvisser@hotmail. com) Landmeter Ferdinand F.J. Machen werd 'slechts' 77jaar Een oplettende lezeres van mijn "De Machens, (DHC, jrg. 10 nr. 4) zag, terecht uitgaande van zijn onder Afb. 8 vermelde levensjaren, dat landmeter F.F.J. Machen niet 87, maar 'slechts' 77 jaar geworden is. Schijnbaar een detail, maar - met dank aan de lezeres - verbetering waard. Leen Aardoom Beroemde landmeter? Berchem, in 1896 opende men de Van Marsenillestraat (tussen de Statiestraat en de Van Vaerenberghstraat), genoemd naar de landmeter van het kadaster die gronden van de familie Moretus verkavelde tot lucratieve straten. (www. landmeter, be) 34

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 36