Varia: Het Leege Land in 2009 Varia: egodocument uit 1924 Voor 2009 heeft Het Leege Land een aantal activiteiten gepland. Alle activiteiten hebben uiteraard historische cartografie of landmeet- geschiedenis als thema. 16 mei Presentaties en demonstraties tijdens de Grebbeliniedag op Hoeve de Beek in Woudenberg. De ingenieur van Het Leege Land zal landmeetdemonstraties geven, laten zien hoe de vestingwerken werden aangelegd en enkele kaarten tekenen, geïnspireerd op de kaarten waarmee de linie is aangelegd. Het Leege Land organiseert voor kinderen speciale spelen, waarmee ze het werk van de ingenieurs uit 1815 bescheiden kunnen overdoen. 10-12 juli Herdenking van de landing op Walcheren van het Engelse leger, 200 jaar geleden, in 1809. De Engelsen landden in Zeeland om Napoleon een forse slag toe te brengen op het vasteland. Het Leege Land zal aanwezig zijn in de ingenieursrol. De ingenieur van het Koninkrijk Holland zal met enkele werklieden de vestigingwerken van het stadje Veere inspecteren en verbeteren. 4-6 september Bivak in Domein de Renesse in Malle (B), herdenking van de Slag van Hoogstraten 195 jaar geleden. Het Leege Land zal als ingenieur of als burgerlandmeter enkele werkzaamheden uitvoeren op dit prachtige domein. Ook in 2007 was Het Leege Land hier aanwezig. Er is ook een aantal andere activiteiten gepland: Demonstratie voor studenten van de Universiteit Utrecht, tijdens de cursus Historische Cartografie, ergens tussen februari en april; Activiteiten voor de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM), onder andere educa tieve activiteiten en presentaties op de Open Monumentendag op 12 september. Als hiervan meer bekend is, worden deze in de agenda op de webstek opgenomen. www. hetleegeland. nl) NB. Voor de agenda van de Duitse re-enactor dr. Martin Klöffler wordt verwezen naar: www. ingenienrgeograph.de/Termine/termine.html. „Pawiro" is het opschrift van een bundeltje korte schetsen door den heer L.H.C. Horsting, adjunct-hoofd der triangulatie-brigade van den topografischen dienst, geschreven over zijn zwerftochten door Indië; belast met landmeet kundige werkzaamheden heeft de heer Horsting talrijke onherbergzame gebieden der buitenbe zittingen in alle richtingen doorkruist. Pawiro heette de bediende, die den schrijver op vele expedities heeft vergezeld en op een daarvan plotseling overleed. De meester eert nu de nagedachtenis van zijn trouwen knecht door den bundel zijner reisverhalen te noemen: „Pawiro". Het beste hoofdstukje is het negende. Daarin wordt ons Manoeroen beschreven, een „djoeroe toelis" (klerk), die evenals Pawiro op een der tochten door koortsen en vermoeienis den dood vond. In dit schetsje trilt werkelijk eenige ontroe ring. Merkwaardig is ook hetgeen de schrijver vertelt over zijn methode om den inlander eerbied voor de triangulatie-instrumenten bij te brengen. Het instrument wordt door hem als het ware gepersonifieerd en de suggestie van dit persoon-zijn aan den inlander opgedrongen; het instrument krijgt een hut alleen; als het instru ment „aanwezig" is, spreken dragers en spiege laars gedempt; zij vatten het eerbiedig aan; kortom het instrument is het „kind" der triangu latie-brigade; het is „taboe". Een groote fout van den heer H. is dat hij nergens vertelt wat triangu latie is of hoe de brigade werkt - men kan toch heusch niet van den gemiddelden lezer verwachten, dat hij vanzelf op de hoogte is met de geheimen der geodesie en aanstonds begrijpt wat bijvoorbeeld „spiegelaars" zijn. Bespreking van mr. H. G. Koster in 'De Groene Amsterdammervan 24 september 1924 (Het boek van 236 pagina 's zelf is antiquarisch - zeker via internet - volop te koop.) 35

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 37