Afb. 3. Handdruk voor de zaal opvolger van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde, de WK, ter plekke vertegen woordigd door secretaris Ruben Roes. Quee poneerde dat de tijdschriftenviewer nog interessanter wordt als daar "meerdere niet- commerciële tijdschriften" aan zouden worden toegevoegd. Gedacht werd daarbij aan: NGT, Geodesia, Kartografisch Tijdschrift, Geo-Info, Photogrammetria, Hydrographic Newsletter èn het tijdschrift De Hollandse Cirkel. Voor dit laatste neemt de stichting zo spoedig mogelijk uiteraard zelf de verantwoording. Voor de andere gold wat de uitnodiging voor deze middag al vermeldde: "De kosten per tijd schrift hangen sterk af van het aantal bijlagen en uitklapbladen, maar kunnen per tijdschrift gesteld worden op eenmalig een paar duizend euro. Het wordt ten zeerste op prijs gesteld als u zoudt willen nadenken of uw organisatie zich verantwoordelijk voelt voor één of meer van de genoemde tijdschriften." Quee voegde er gezien de presentie van twee bestuursleden aan toe: "GIN is prominent aanwezig hier." De adressering was duidelijk. Geo-info staat trou wens op internet, zij het op www.geo-info.nl en niet in de Pictura krantenviewer, maar haar voorgangers mankeren nog helemaal. Zoekopdracht van Barnasconi Aan drs Godfried Barnasconi, lid van de Raad van Bestuur van het Kadaster, was vervolgens de eer om de eerste zoekopdracht te geven. Daaraan voorafgaand bekende hij met het oog op de toekomst het verleden te willen kennen en memoreerde hij het in opbouw zijnde Kadastermuseum in Arnhem. Hij bleek voor de openingshandeling zelfs huiswerk te hebben gedaan en zodoende te willen zoeken op 'akteposten'. Van ruim een halve eeuw terug kwam een streven tevoorschijn van de vermin dering van het aantal akteposten met 35% en dat zou zo ook uit een beleidsplan van 2009 hebben kunnen komen.Zeker onder het glaasje en het hapje werden creatief andere zoekwoorden benut als 'Kadaster volmaakt' en dan kwam men al snel bij een uitleg over het negatieve stelsel terecht. De dank aan de stich ting was duidelijk! Slot De voordelen van de intemetontsluiting tot op woordniveau zijn enorm, men hoeft maar te zien hoe men vroeger al hechtte aan daarbij vergeleken zeer beperkte gedrukte K&L- registers over 1885-1934 en 1935-1960. Die zijn nu weinig meer waard en ook de prijs van jaargangen K&L moet zakken. Toch stonden na 1 maart bijvoorbeeld de jaargangen 1953- 1955 nog voor 30 euro te koop bij antiquariaat Ovidius in Bredevoort. (Iets verwarrend is trouwens dat in de viewer het register 1935- 1960 nog wordt aangeduid als het tijdschrift van 01/01/1935....) Elke moderne geodeet heeft nu thuis bronnen om historisch vakonderzoek te doen en te schrijven voor bijvoorbeeld De Hollandse Cirkel. Ook niet-geodeten kunnen met verras send gebruik komen. Dat was soms zelfs eerder al zo: benutte Auke van der Woud de K&L-jaargangen al niet voor 'Een nieuwe wereld - het ontstaan van het moderne Nederland'? Voor dit themanummer is nagegaan wat het aantal treffers was voor bepaalde zoek opdrachten: ITC (174), Jerie (34), Ackermann 19), Zorn (11en Eckhart (7). Eratosthenesprijs 2009 Elke twee jaar looft de Förderkreis Vermessungstechnisches Museum e. V. te Dortmund een prijs van 2500 euro uit voor gepubliceerde onderzoeksresultaten op het gebied van de geschiedenis van de geodesie. 15 april 2009 is weer een inzenddatum. Zie www.vermessungs geschichte. de/E-PREIS. htm. 37

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 39