Het ontstaan van het ITC en de eerste jaren onder Willem Schermerhom (1950-1964) Inleiding Het ITC maakte na de start in 1951 een snelle opgang. Het werd in vele landen bekend. Die snelle opgang was, dat spreekt vanzelf, voor het grootste deel te danken aan de bekendheid van Schermerhorn. Maar hij was niet alleen. Naar mijn bevinden trad er na Schermerhorns aftreden stagnatie op, echter niet gevolgd door neergang. Ik wilde die tijd nader bestuderen, daarom nam ik het initiatief voor dit 'ITC-nummer'. Ik dank prof.dr.-ing. F. Ackermann en prof.drs. D. Eckhart voor hun medewerking. De archivaris van het ITC, Homme Martinus, verleende zijn volle medewerking, daarvoor mijn dank. Ook dank aan mijn oud-collega's Maurice Elias en Emmerson Howard, die mijn geheugen te hulp kwamen. Ik herlas het boekje van Schermerhorn: 'Hoe en waarom liet ITC ontstond' (1969). Ook publicaties van Ackermann en Jerie werpen licht op deze periode. Om meer te weten te komen van de opkomst van de fotogrammetrie in Nederland raadplege men de nationale rapporten die voor ieder ISP-congres sinds 1934 geschreven werden. Prof.ir. H.C. Zorn Enschede, januari 2009 Homme Martinus1 Na de Tweede Wereldoorlog voorzagen de Verenigde Naties (VN) een grote behoefte aan technische ondersteuning bij de economische en sociale ontwikkeling van veel nieuwe onafhankelijke staten in de tot dan toe gekolonialiseerde gebieden van de wereld. In 1949 besloten de VN tot het 'Expanded Programme of Technical Assistance for Economic Development of Under-Developed Countries', dat gebaseerd was op het VN charter 'to employ international machinery for the promotion of the economic and social advancement of all people'. Willem Schermerhorn Professor dr.ir. Willem Schermerhorn bezoekt in datzelfde jaar het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Lake Success om te adviseren over hoe het gebruik van cartografie kon bijdragen aan het verwezenlijken van de VN doelstelling en hoe dat georganiseerd zou kunnen worden. Vanwege zijn reputatie op het gebied van fotogrammetrie wordt hem gevraagd of hij mogelijkheden ziet voor het oprichten van een trainingscentrum voor lucht- kartering in Nederland. De zaken worden voortvarend ter hand genomen. Nog voor het einde van 1949 worden de ideeën van Schermerhorn onderdeel van het Nederlandse programma voor Internationale Technische Hulp. Voor dit programma was een Interdepartementale werkcommissie inzake technische hulp aan laag-ontwikkelde landen (Withall) opgericht onder voorzitterschap van prof.dr.ir. E. de Vries. Deze commissie ressorteerde onder het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. De commissie Withall verzoekt Schermerhorn een raming van 1 Archivaris ITC 2

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 4