etage worden twintig houten panelen bevestigd, vervaardigd door de Nijmeegse beeldhouwer Charles Hammes. Deze platen verbeelden, in tien sets, 'vroeger en nu', de reikwijdte van techniek en wetenschap naar de denkbeelden van Schermerhorn. Naast deze panelen vervaardigt Hammes ook het kunstwerk dat het beeldmerk van het ITC wordt: de Kronkel. In november 1956 wordt het gebouw voor het ITC geopend door ZKH Prins Bernard. Het nieuwe gebouw huisvest niet alleen de opleidingsfaciliteiten van het instituut, ook de huisvesting voor de studenten wordt erin gerealiseerd. Dit kan gezien worden in het licht van Schermerhorns sociale bewogenheid. Hij vindt dat het nieuwe centrum niet uitsluitend een wetenschappelijke ver antwoordelijkheid voor haar studenten heeft. Ook de zorg voor het welzijn van de studenten tijdens hun studie aan het ITC behoort tot de medeverantwoordelijkheid van het instituut. Schermerhom is 24 uur per dag betrokken bij 'zijn' instituut; hij woont in een penthouse op de bovenste etage. Onderwijs De oprichting van het ITC was een pioniers daad: er moest veel geïmproviseerd worden. Het exacte doel dat men nastreefde was niet gedefinieerd. Het aantal mensen van wie men verwachtte dat behoefte aan opleiding zou hebben was onbekend. Er waren geen richtlijnen voor handen waaraan het onderwijs aan het nieuwe instituut moest voldoen. Het ITC moest zijn werk beginnen met het zoeken naar antwoorden op twee fundamentele vragen: hoe de werkelijke vraag naar onderwijs te specificeren en hoe dit te vertalen naar een efficiënt onderwijsaanbod met adequate onderwijsmethoden en -middelen. In de eerste jaren waren de studenten zelf de bron van informatie waarop de cursussen werden aan gepast en ingericht. Daarnaast bezocht Schermerhorn wereldwijd survey-organisaties om hun opleidingsbehoefte te onderzoeken en legde hij contacten tijdens belangrijke inter nationale congressen. Afb. 2. ITC-instrumentenzaal kort na 1956 4

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 6