Mijn herinneringen aan het ITC in Delft 1958-1966 Naast onderwijs en onderzoek heeft het ITC vanaf het begin ook consultingprojecten uit gevoerd. Het eerste meerjarenproject was het adviseren bij het nationale cartografische programma van Iran. Dit project was in eerste instantie gericht op het oprichten van het National Cartographic Centre (NCC) aldaar onder leiding van Ir. J. Visser. Nadien werd het project uitgebreid met de advisering omtrent de aanschaf van instrumentarium en programma van eisen voor een gebouw voor het NCC. Een ander project uit de begintijd van het ITC, waar het instituut meerdere jaren bij betrokken was, betrof de kartering van Nieuw-Guinea. Het instituut verrichtte de cameratesten en foto-interpretaties voor KLM Aerocarto. In 1956 werd een vegetatiekaart voorbereid met behulp van luchtfoto's van een gebied van ruim 6500 km2. Ten behoeve van de consultingactiviteiten werd in 1960 een speciale afdeling opgericht. Schermerhom werd in 1964, na zijn emeritaat, opgevolgd door Prof.ir. Anton J. van der Weele als eerste "rector". Het instituut groeide verder uit en verhuisde in 1971 naar Enschede. Tot slot De activiteiten vanuit de consultingafdeling zijn inmiddels aanzienlijk uitgegroeid en zijn merendeels gericht op oprichting of onder steuning van onderwijs en/of professionele organisaties in de wereld op het gebied van geo-information management. Daarnaast heeft het ITC een groot netwerk opgebouwd met organisaties om, met gebruik making van eikaars kennis, gezamenlijke onderwijsprogramma's uit te voeren. Een aantal van die organisaties zijn trainingscentra die zijn ontstaan uit ontwikkelingshulp projecten die het ITC uitvoerde in opdracht van het Ministerie van Buitenlands Zaken en waarbij na realisatie een nauwe relatie bleef bestaan tussen die instellingen en het ITC. Het aantal studenten dat in de afgelopen zestig jaren een studie aan het instituut heeft gevolgd is circa 20.000. Als alumni vormen zij een wereldwijd netwerk van ambassadeurs van het instituut dat Schermerhorn in 1950 stichtte. In 2010 zal het ITC als zelfstandig instituut ophouden te bestaan; het zal zijn werkzaam heden voortzetten als nieuwe faculteit suis generis van de Universiteit Twente. profdr.-ing. Fritz Ackermann1 1. Een korte terugblik op mijn jeugd, studie en eerste beroepsjaren Ik werd in 1929 in een klein boerendorp in Zuid-Duitsland geboren, mijn vader was daar onderwijzer. De oorlog zijn wij relatief goed doorgekomen. De wel moeilijke naoorlogse jaren werden door ons, middelbare scholieren, gekenschetst door heftige politieke discussies over oorlog en historie. Wij waren ervan overtuigd, dat de tijd van de Europese (nationaaljstaten met wederzijdse egoïstische controversen en etnische problemen voorbij behoorde te zijn. Na een semester natuurkunde aan de Universiteit van Tübingen ben ik in 1950 met de studie geodesie aan de toenmalige TH in de zwaar verwoeste stad Stuttgart begonnen. Die studie sloot ik in 1954 met een diploma af (Dipl.-Ing). Gedurende mijn studie heb ik zelf voor het grootste deel in mijn onderhoud moeten voorzien. De studie heeft mij nog al teleurgesteld, ik vond hem te schools. Als student-assistent kwam ik met de fotogrammetrie in aanraking, voor mijn afstudeeropdracht werkte ik aan een van de eerste onderzoeksprojecten met kadaster- fotogrammetrie. Professor Gotthardt bezorgde mij daarna een baan bij de firma Zeiss- Aerotopograph. In november 1954 begon ik te werken bij de technische afdeling van die firma te 1 Door de auteur geautoriseerde vertaling van prof.ir. Henk Zorn 6

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 8