Afb. 5. Logische en wellicht technische evolutie van de z.g. 'kruisstaf cross staff) Hier tegenover staat de algemene mening dat de Jacobsstaf een hoekmeetinstrument is. In de demonstratietekeningen gaat het daarbij meestal om verticale hoeken, zoals pools hoogten en torenspitsen, waarbij de eerste in de meerderheid zijn. De weergegeven instru menten hebben in meerderheid vier verschuif bare dwarsstaven. De metingen zelf worden met één dwarsstaaf verricht. Probeert men zich aan de hand van de beschik bare tekeningen een beeld te vormen van de uitvoering van een dergelijke meting, dan levert dat een onbevredigend gevoel op: Het doel van de meting is vaak niet duidelijk; de staf is te lang om met de hand het schuifdeel te kunnen bedienen; de nauwkeurigheid moet te wensen overlaten, al is het maar omdat de noodzakelijke lichaamshouding niet lang zonder trillen vol te houden is; het instrument is van hout, de schuifstaaf klemt of lubbert, afhankelijk van het weer; er waren betere hoekmeetinstrumenten beschikbaar. In modern jargon: 'Het zuigt.' Er is reden om aan te nemen dat de huidige opvattingen over de Jacobsstaf berusten op een historische recon structie die niet geheel gelukt is. De winkelhaak Eerder is aangetoond dat voor de constructie van een windroos met 32 streken vier vaste hoeken voldoende zijn. Een vaste hoek kan gematerialiseerd worden door zijn tangens vast te leggen in een winkelhaak. Vier verschillende winkelhaken vormen een voldoende instru mentarium voor de "trekkers van de cirkel". Relateert men deze winkelhaken aan de eerder beschreven procedure om de omgeschreven cirkel van een windroos in het terrein uit te zetten, dan dringen zich een aantal verbete ringen op (afb. 5): Links en rechts van de zichtlijn door het middelpunt van de cirkel moet dezelfde hoek uitgezet worden. Dit kan door de winkelhaak te "spiegelen", dat wil zeggen om te keren. Dit vergt een zorgvuldige markering van de eerste positie van de winkelhaak. Het is eenvoudiger de winkelhaak te vervangen door een T-constractie. De twee hoeken kunnen tegelijk geobserveerd worden en de foutenbron van het spiegelen verdwijnt. Systematische fouten in de constructie kunnen geëlimineerd worden door de staf om zijn as te draaien en opnieuw te zichten. Bij de afgebeelde T-constructies is veronder steld dat voor het bepalen van een punt op de cirkel slechts punten gebruikt worden die op de tegenoverliggende halve- cirkelboog liggen. Om punten op de eigen helft van de cirkel als richtpunt te kunnen gebruiken, kan de T-constructie eenvoudig omgekeerd worden. Wel moet de hoofdbalk over de juiste afstand verlengd worden om de bijbe horende oogpositie te markeren. Door beide mogelijkheden te gebruiken en te middelen wordt de nauwkeurigheid van de puntsbepa- ling vergroot. Een volgende logische ontwikkeling is het combineren van de vier kruisstaven tot één gereedschap (afb. 6). Hierdoor ontstaat nu ook de mogelijkheid twee ongelijke hoeken tegelijk uit te zetten. Dit is van belang als de terreinomstandigheden inzichten op de symmetrische punten onmogelijk maken, maar er wel andere punten zichtbaar zijn. nil TT 52

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 14