Caert-Thresoor 2009-1 Afb. 11. De 'Duivelssteen', midden 19-eeuw (tekening uit Utrechts Archief) de Eligensteeg, waar de eerder opgevoerde wandelaar zich nog steeds staat te verbazen over een kei die aan twee kettingen ligt. De bedoeling was om van een schampsteen een grenspaal te maken, het resultaat echter is een landmeetkundig monument in dubbele zin: als verzekering van één van de twee noodzakelijke punten die een dergelijke meetkundige grond slag vastleggen, en als herinnering, zo niet eerbetoon, aan de landmeters uit de vroege Middeleeuwen die een dergelijke prestatie geleverd hebben. Wellicht ligt hier een taak voor de stichting De Hollandse Cirkel om de Utrechtse instanties op de hoogte te brengen van het belang van dit kleinste Utrechtse monument. Misschien is het een idee de steen terug te brengen naar zijn 19e eeuwse vorm (afb. 11). Tot slot, de kettingen. Na dik vijfjaar 'klikken en klooien' zijn er aanwijzingen gevonden dat er inderdaad met de kei 'gekaatst' is, waarschijnlijk tussen de rakkers van de bisschop en van de abt. Een strenge bewijsvoering zou echter ten koste gaan van het laatste restje legende. Afb. 12. Andere plaquettetekst gewenst? (foto Adri den Boer) Uitgave 2009-1 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: Omslagfoto 2009: De boventuin van Paleis Het Loo in landschapsstijl, door Martijn Storms; Willem van den Hoonaard (1788-1862), onderwijzer en pionier in de aardrijkskunde, door Dick Rozing; 'De Noordnederlandsche tongvallen'. Enkele kanttekeningen bij de onvoltooid gebleven taalkundige atlas van het KNAG, door Paul van den Brink. Algemene informatie: www.maphist.nl/ct. 56 fawwkwuuhiwww

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 18