In 1974 géén Wanschaff in Kootwijk, of: een kleine geschiedenis in groot verband Afb. 1. Repetitiecirkel van Borda-Lenoir tijdens de opening van het satellietwaarnemingsstation bij Kootwijk31 mei 1974 (coll. ir. T.J. Poelstra) Anders dan eerder1 werd geschreven, pronkte de Technische Hogeschool Delft bij de officiële opening van haar nieuwe waar nemingsstation - later observatorium - voor satellietgeodesie bij Kootwijk op 31 mei 1974 niet met de Wanschaff-theodoliet W 35 No. 1 anno 1887, maar met een bijna honderd jaar oudere repetitiecirkel volgens Borda. Dit blijkt onomstotelijk uit een foto die op de openings dag was gemaakt en door ir. Theo J. Poelstra, destijds actief betrokken bij de bouw en inrich ting van de nieuwe vestiging, is bewaard. Uitgaande van de vereiste technisch-weten- schappelijke functionaliteit en van bestaande omgevingsfactoren ontwierp de Haagse archi tect K.J. Roosendaal een gebouw, bestaande uit vier haaks op elkaar staande vleugels, uitwaai erend vanaf een ruime entree, annex ontmoe tingsruimte.2 Die grote ruimte moest in het midden worden onderbroken, een goede gelegenheid voor - het was omstreeks 1970 - het creëren van een verzonken zitgedeelte: een 'zitkuil'. Ter verfraaiing werd die aangevuld met een gemetselde vijver en daarin een zuil met een plateau dat uitnodigde tot het plaatsen van een kunstwerk. Omdat een passend kunst werk in mei 1974 niet voorhanden was, werd gedacht aan een opvallend gebruiksvoorwerp, dat de functie van de nieuwe vestiging zou symboliseren: een tijdelijk aan de historische collectie van de Onderafdeling Geodesie te onttrekken antiek geodetisch instrument. 'Kootwijk' zou immers de Nederlandse bijdrage worden aan een in opbouw zijnd wereldomspannend ruimtelijk geodetisch netwerk? Getuige bedoelde foto, viel de keuze op de repetitiecirkel, één van de topstukken uit de collectie, tegenwoordig onder nummer 2000106 vermeld in de catalogus van het Techniek Museum in Delft. Een zeer toepasselijke keuze, want evenals in 1974 satellietwaarnemingen grensverleggend waren in de geodesie, was twee eeuwen daarvóór de repetitiecirkel - bedacht door de Franse zeevarende natuurkundige Jean-Charles Borda (1733-1799) en praktisch vormgegeven door Étienne Lenoir (1744-1832) - dit voor nauwkeurige hoekmetingen geweest. Lenoir gold als de beste Franse instrumentmaker van zijn tijd en zijn nieuwe product was nauwkeu riger dan "enig ander instrument dat ooit aan de geest van de mens is ontsproten". profdr.ir. LeenAardoom 1 L. Aardoom, De Wanschaff-theodolieten van de Rijksdriehoeksmeting. Vorming en verstrooiing van een 'keurcollectie', in: De Hollandse Cirkel 2006, p. 38-48 2 T.J. Poelstra, Een nieuwe satellietwaarnemingspost te Kootwijk, in: Ned. Geodetisch Tijdschrift (NGT) 1974, p. 155-162 57

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 19