Naast sterrenkundig gebruik vond de repetitie cirkel toepassing bij de laat-18e-eeuwse Franse graadmeting van Barcelona tot Duinkerken door Delambre en Méchain, indringend beschreven door Ken Alder.3 In aansluiting op de Franse metingen legde de Bataafse genie officier C.R.Th. Krayenhoff in de periode 1802-1811 een driehoeksnet van Duinkerken tot Oost-Friesland en in navolging van zijn Franse collega's bediende ook hij zich van repetitiecirkels van het type Borda-Lenoir. Lector N.D. Haasbroek heeft het minutieus beschreven.4 Na een kritische beschouwing kwam hij tot de voorzichtige conclusie dat de repetitiecirkel uit de collectie Geodesie het exemplaar was waarmee Krayenhoff zijn meeste hoekmetingen had gedaan, zeker ook vanaf diens punt nummer 47, ter hoogte van Hoog Soeren enkele honderden meters noorde lijk van de weg Apeldoorn-Amersfoort, de huidige N344, gelegen. Door het beperkte uitzicht, zelfs vanaf dit hoogste punt in de omgeving, was Krayenhoff genoodzaakt geweest nog een 75 voet hoge houten toren met waarnemingsplatform te (laten) bouwen, een uitzonderlijke omstandigheid, die hem ertoe moet hebben gebracht zijn station prés du Loo au Veluwe5 aan te duiden met Observatoire. Het punt op de thans nog geheten Torenberg werd door de kadastrerende landmeters van de jaren daarna vermeld als "Observatorium van de Generaal Kraaienhof", in het kort met "Observatorium" overgenomen op de minuut voor de landelijke Topografische en Militaire Kaart. In 1805 bij windstilte vanaf zijn anders beweeg lijke 'Observatorium' zichtend en richtend op Rhenen (zijn punt 37), kon Krayenhoff niet bevroeden dat zijn instrument bijna 175 jaar later op een plekje op luttele kilometers afstand iets naast zijn zichtlijn, onder de aandacht zou worden gebracht van netjes aangeklede burgers, uitgenodigd om kennis te nemen van het nut van een 'observatorium voor satellietgeodesie'. Evenmin zal hij er weet van hebben gehad dat die winter, in januari, in Amsterdam een jongetje ter wereld was gekomen, dat later opdracht zou krijgen zijn pionierswerk te verbe teren. Dat werd dr. F.J. Stamkart, die in 1874, precies honderd jaar vóór het bedoelde feeste lijk gebeuren bij Kootwijk, als bejaarde Delftse hoogleraar met zijn zware Pistor Martins theodoliet de Torenberg - zijn punt nummer 34 - beklom. De uitkomsten van Stamkarts werk vonden, zoals bekend, geen genade in de ogen van kritische jonge wetenschappers, aanleiding tot de landsdekkende Rijksdriehoeksmeting. In het kader daarvan bestegen eind juni 1895 de civiel-ingenieurs N. Wildeboer en H.J. Verhellouw van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing de berg en een nieuwgebouwde meettoren met de W 35 No. 1. Afgezien van de vraag of een regionaal histori sche overweging bij de voorbereiding van de opening van het Observatorium voor Satellietgeodesie in 1974 nadrukkelijk een rol heeft gespeeld, blijkt dus dat ook deze Wanschaff, evenals de Delftse repetitiecirkel van Borda-Lenoir, eertijds 'gediend' heeft op dat andere 'Observatorium' onder Apeldoorn, dat van Krayenhoff; achteraf - dat wel - een bescheiden rechtvaardiging voor de vergissing in De Hollandse Cirkel van 2006? Na de opening van het nieuwe satellietwaar nemingsstation ging de repetitiecirkel van Borda-Lenoir terug naar Delft, waar hij in november 1978, bij de ingebruikneming van de permanente tentoonstellingsruimte voor histo rische instrumenten ('het museum van Pouls') in het nieuwe geodesiegebouw aan de Thijsseweg, veilig in een eigen vitrine stond.6 3 Ken Aider, De Maat van alle dingen. De zevenjarige zoektocht naar de universele meter, Nederlandse uitgave: Amsterdam 2003; op p. 74-75 beknopte beschrijving van de werkwijze. Zie ook: Henk Zorn, Het metrieke stelsel en de Meridiaan van Parijs, in: De Hollandse Cirkel 2004, p. 16-24 4 N.D. Haasbroek, Investigation of the accuracy of Krayenhoff's triangulation (1802-1811) in Belgium, The Netherlands and a part of North Western Germany, Delft 1972 Précis historique des opérations géodésiques et astronomiques, faites en Hol lande par Ie lieutenant général baron Kraijenhoff, Den Haag 1827, p. 61 Illustratie van "Opening tentoonstellingsruimte historische instrumenten", NGT1978, p. 174-175

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 20