Varia: Caminada NWP nr 2 De zorg om het ongebruikte plateau werd jaren later weggenomen door de TH Afdeling der Weg- en Waterbouw kunde; dit dankzij de opwaardering van de Onderafdeling der Geodesie tot zelfstandige Afdeling. Die had al in augustus 1975 haar beslag gekregen, maar Weg- en Waterbouwkunde, die Geodesie sinds mensenheugenis onder haar hoede had gehad, wilde de gedenkwaardige stap van zes jaar geleden in 1981 alsnog accentueren, en wel met de aanbieding van een kunst werk ter vervolmaking van het vijver complex in het Observatorium voor Satellietgeodesie. Dit 'bedrijf' had inmiddels internationale faam verworven en was, mede dankzij de voor malige en voortdurende goede bestuurlijke relaties tussen Afdeling en Onderafdeling, de aandacht van eerstgenoemde blijven genieten. Zo werd 5 juni van dat jaar voor 'Kootwijk' weer een feestelijke dag. Vertegenwoordigers van beide afdelingen kwamen die dag in het observatorium bijeen om hun afscheid en verstandhouding in goede sfeer te beklinken en Afb. 2. Bewondering van "Naturnus", 5 juni 1981 getuige te zijn van het in gebruik stellen van Naturnus, een in doorzichtige kunststof uit gevoerd vernuftig waterwerk, als een schijn baar perpetuum mobile ontworpen en vervaardigd in de instrumentmakerij van Weg en Waterbouwkunde. Afb. 1. Caminada waterpasinstrument NWP nummer 2 (foto Lennard Scholtz) Tn de collectie van liet Techniek Museum Delft bevinden zich de Caminada-waterpas instrumenten nummers 5 en 7, ontwikkeld en gebruikt voor de Eerste Nauwkeurigheids waterpassing (1875-1885). In de collectie van Rijkswaterstaat DID bevindt zich het exemplaar met bet oorspronkelijke serie nummer 1, maar nu met ook nummer 1054 in de databank van De Hollandse Cirkel. Particulier Ben van der Steen te Lelystad nu, zoon van instrumentmaker Johannes van dei- Steen (Utrecht 1905) van de Polytechnische School en Enraf Nonius, bleek nummer 2 uit de serie te bezitten. Deze mankeert nog in genoemde databank. (Met dank aan Joop Gravesteijn voor de tip.) Adri den Boer 59

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 21