NAUTICAL MAGAZINE, 4-c. Afb. 1. Tekst verspreid door de Deense Chef der Hydrografie Kolonel C.C. Zahrtmann, die de details geeft van een Deens lichtschip. Deze details werden aan alle hydrografische diensten gestuurd, die op hun beurt dit weer in een (nationaal) Bericht aan Zeevarenden en in hun zeevaartkundige publicaties verwerkten. Bron: Nautical Magazine (1832) 337 kanten sneed: een grotere veiligheid voor zeevarenden en een perfect zichtbaar en solide basispunt in het driehoeksnet. Vuurtorens waren op hun beurt weer het "anker", het referentiepunt voor alle boeien, bakens, metingen van locale waterdieptes en getijden. Een logisch vervolg op het voorgaande was dat ook alle vuurtorens in van overheidswege geredigeerde publicaties als kaarten en zeemansgidsen verschenen, (zie tabel 1) Specifiek voor zeevarenden belangrijke vuurtorengegevens, de operationele informatie, werd wereldwijd verzameld en in zogeheten 'Lichtenlijsten' gepubliceerd. Tabel 1 is bedoeld om de wereldwijde systema tiek voor operationele vuurtoreninformatie inzichtelijk te maken. Vuurtorens als visualisering van het wereld wijde driehoeksnet Vuurtorens werden van oudsher bij zeehavens geplaatst en in of nabij scheepvaartroutes op plaatsen waarbij zich, historisch gezien, navigatorische problemen voordeden. Nieuw in de 19de eeuw was dat er bij het wetenschappelijk onderzoek niet alleen gezocht werd naar de hoogst haalbare nauw keurigheid van de astronomische plaatsbepa ling, maar dat er tevens een uniforme meet- en rekenmethodiek afgesproken werd. Met de introductie van het metrische stelsel (1800- 1816) werd het voor het gestaag toenemend aantal geodeten en hydrografen steeds makke lijker de door hen geconstrueerde posities - middels driehoeksmeting - nauwkeurig aan elkaar te koppelen. Met al dit gemeet werd allereerst de vorm en afmeting van de aarde steeds precieser gedefinieerd, waarna de reken- methodiek voor het bepalen van een astrono mische positie weer verder verfijnd kon worden. Hiermee werden vanaf 1820 nationale metingen, na verificatie door de Lengtegraad commissie, opgestuurd naar de Royal Astrono mical Society, die op zijn beurt de uitkomsten aan elkaar koppelde. Dit koppelen gebeurde feitelijk al vanaf 1787 (koppeling sterrenwacht van Parijs met die van Greenwich). Middels chronometerreizen werden hierna alle natio nale sterrenwachten gekoppeld. Afb. 2. Vuurtoren van Demerara, Brits Guyana. Bron: Nautical Magazine (1835) 128 THE SEPTEMBER, 1832. HYDROGRAPHY. Nott.—AU Bfiarings are Magnetic, unless otherwise stated. 55. Light Vessel on Falsterbo Reef, Entrance of the Baltic. Captain Zhartmann, of the Royal Danish Navy, the hydrographer at Copenhagen, in a letter to Captain F. Beaufort, hydrographer to the Admiralty, states, that the light vessel on Falsterbo Reef, at the entrance of the Baltic, is no longer continued at her station. It had been customary to keep a light vessel in this important position during the summer months, for the safety of navigators; and in art. 24 of Hydrography, in our second number, are the particulars concerning it. Navigators are therefore warned, that the above light is discon tinued. DE.WKTifiKjL l.TOHT HOtTST?, SSJ5 62

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 24