Afb. 6. Vuurtoren van Bahia op de Braziliaanse kust. Deze vuurtoren markeerde de Bahia de todos os Santos ofwel de Allerheiligenbaai. Deze baai is in Nederland bekend geworden door admiraal Piet Hein (mei 1624). Bron: Nautical Magazine (1835) 320 zeerovers en andere kwaadwillenden. Tot slot werden, met het oog op het (scheeps)transport en de primitieve hijsmogelijkheden, aan de vuurtorensegmenten restricties qua omvang en gewicht opgelegd. Met andere woorden, er moest heel wat pas- en meetwerk verricht worden voor hier een bruikbare oplossing voor gevonden was (afb. 4). Niet alleen de Britse overheid nam Gordons ideeën over maar ook het Franse en Neder landse Ministerie van Koloniën. De Grof smederij te Leiden kreeg de eerste opdracht voor het bouwen van een gietijzeren vuurtoren voor de Oost, die, met de vervolgopdrachten, in de periode 1869-1892 in bedrijf gesteld werden. Na de eerste opdracht zijn er door deze Leidse firma nog drie en door anderen 16 gietijzeren torens voor de Oost geleverd.11 Van Suchtelen schrijft: "Merkwaardig is dat er van enigerlei normalisatie of althans standaardisatie van de bouwelementen van nagenoeg identieke torens geen spoor valt te ontdekken." In Van Suchtelens beleving is dit misschien merkwaardig, maar het is ook denkbaar dat men toendertijd al zoveel Afb. 8. Stenen meetbaken in de Torresstraat, opgericht onder leiding van hydrografen van de Royal Naw. Bron: Nautical Magazine (1845)267 Afb. 7. Vuurtoren van Pernambuco (nu Recife) op de Braziliaanse kust. Bron: Nautical Magazine (1835) 320 BAKtA BRAIIti, 1.IOMV UOWSK K M "E 11 H. van Suchtelen, "Nederlandse vuurtorenproduktie in de 19de eeuw" in: De Cieterij, (1975 en 1976), drie afleveringen 67

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 29