Afb. 9 en 10. De koloniale vuurtoren Sapoedi (Oost-Madoera op Java). De constructie van de in Nederland gefabriceerde vuurtorens week fundamenteel af van de door de Britten geconstruceerde koloniale torens (zie afb. 4). Boven de voordeur: Onder de regeering van ZM Willem III Koning der Nederlanden, opgericht 1887. foto's: Jan van Dorst, 2006) problemen ondervond om in Nederland een compleet nieuwe constructie te laten bouwen, dat de opdrachtgever, de Koninklijke Marine, de standaardisatie maar even heeft gelaten voor wat het was. Vergeleken bij de Britten vielen immers onze bestellingen volledig in het niet. Standaardisatie met de rest van de wereld kan het product ook onoverkomelijk duur maken. Een bijzonder eenzaam gelegen vuurtoren In eerste instantie zoekt men vuurtorens langs de kust en nabij zeehavens. In de meeste gevallen zal dit tot succes leiden, maar er zijn uitzonderingen. Een voorbeeld zal hier gegeven worden van een Britse vuurtoren die buiten zichtafstand van de Italiaanse wal en niet zichtbaar vanaf de Afrikaanse kust, midden tussen Sicilië en Tunesië, in het Skerki- kanaal, gebouwd werd. Nadat HMS Athenienne op 16 oktober 1806 te pletter was geslagen op een eenzaam rotsei land, Keith's Rif geheten, werd door de Royal Navy een onderzoek gelast. Naast een drama tisch verlies aan levens - maar liefst 396 zeelieden kwamen hierbij om - bleek dat, gelet op de restanten van vele schepen, Keith's Rif een groot gevaar voor het doorgaande scheep vaartverkeer in de Middellandse Zee opleverde.12 Met het plaatsen van een ijzeren vuurtoren van Alexander Gordon werd na 1851 ook deze scheepvaartroute aanzienlijk veiliger. 19de eeuwse primaire bronnen met vuurto reninformatie Naast de in tabel 1 en 2 al genoemde (primaire) bronnen is voor de Nederlandse vuurtorens het Staatsblad belangrijk. Alle vuurtorens werden immers gefinancierd vanuit 68 Alexander Gordon, "Lighthouse in the Skerki Channel", in Nautical Magazine ("1850) 318-324

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 30