zoals gezegd, in 1946 getroffen door een water overlast van een meter in de laatste stad, waardoor schoolbezoek (gelukkig) gedurende een week was uitgesloten. De bouw van een groot aantal zuiveringsinstallaties bracht weer meer schoon water in genoemde beken en rivieren. Maar men kon nooit spreken over een met natuurlijk water gevulde Regge, omdat een groot deel bestond uit gezuiverd afvalwater. In het laatste decennium kwamen er nieuwe plannen om deze problematiek te verhelpen, en wel door het aanleggen van een tweetal nieuwe 'beken'. De eerste, 'De Doorbraak', is een 13 km lange beek met een breedte van ongeveer 75 meter met glooiende oevers vanaf zuid-oost Almelo naar het midden van de Regge, zodat meer opvang en afvoercapaciteit wordt gecreëerd. Bovendien zal het water van de nieuwe beek gescheiden worden van het gezuiverde afvalwater van de zuiveringsinstal laties, zodat de beek uitsluitend wordt gevuld met schoon landelijk regen- en grondwater, afkomstig van Azelerbeek en Loolee, van een betere kwaliteit, zodat de middenloop van de Regge weer de kans heeft te herstellen tot een meer natuurlijke rivier. Voorts wordt door de aanleg van het afgebeelde tracé van deze nieuwe rivier verdroging tegengegaan (afb. 1). Bovendien wordt door deze nieuwe beekzöne een ecologische verbinding aangebracht tussen Twente en de Sallandse heuvelrug, waarvan al vijf km gereed is en die naar verwachting in 2015 zal kunnen worden opgeleverd. Daarnaast zijn er plannen om voor de afvoer van het gezuiverde water van steden en industrieën een tweede beek met de voorlopige naam Stadsregge vanaf een nieuwe onderleider van de Bornsebeek west- en noordwaarts aan te leggen, zodat het gezuiverde water tussen Almelo en Wierden in noordelijke richting wordt omgeleid en afgevoerd. Het behoeft geen betoog dat voor de realisering van deze plannen zeer omvangrijke geodetische en planologische werkzaamheden noodzakelijk zijn. Deze werkzaamheden variëren van het tekenen van het planontwerp op daartoe geëigende kaarten en de uitzetting van assen, alsmede nieuwe eigendomsgrenzen, tot aan het doen opmeten door het Kadaster van de nieuw gevormde grenzen en topografie, opdat Kadastrale kaarten, Grootschalige Basiskaarten en Topografische kaarten kunnen worden bijgewerkt. Expositie Naar aanleiding hiervan heeft de Historische Kling van het dorp Wierden, waardoor een deel van 'De Doorbraak' wordt gegraven, samen met het Waterschap Regge en Dinkel in de tweede helft van 2008 in het gebouw van de Historische Kring Wederden de expositie 'Waterbeheer in Wierden' gehouden. Genoemde expositie gaf een goed beeld van de plannen tot de aanleg van 'De Doorbraak'. Afb. 1. Topografische kaart met een deel van het Doorbraaktracé bezuiden Almelo 70

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 32