Volgens i\e iinuk. \VaU-rynsMV| Afb. 2. Uniek peilbord (foto's: Henk Holsbrink) Tevens werd de gelegenheid aangegrepen om ook de collectie aan oud geodetiscli instrumen tarium van genoemd waterschap te tonen. Na de entree werden aan de bezoeker de aan de wand opgestelde kaarten en foto's getoond van de historie van de waterhuishouding van dit gebied met kaarten van de oude loop van de Regge en andere beken, waarvan de oudste uit 1817 dateerde. Hierbij waren ook foto's van de overstromingen van 1926, die destijds Wierden en tevens ook dit dorp in 1946, alsmede de stad Almelo, teisterden. Na deze uitstalling van oud kaart- en fotomateriaal werd daarna een fotoserie van ontwerp en uitvoering van "De Doorbraak" getoond. Hieruit blijkt, zoals ook afbeelding 1 toont, een zeer vergaande ingreep in het landschap. In een zijzaaltje stonden vitrines met wel vijftig oude geodetische instrumenten. Deze instrumenten van het waterschap Regge en Dinkel zijn in de afgelopen jaren door de werkgroep IGIE voor een deel geïnventariseerd. Maar ook kleine geodetische attributen waren in de vitrines uitgestald, zoals een jalonrichter, een prisma en een peilbout. De expositie liet eveneens andere oude zaken zien welke een relatie hebben met geodesie, zoals twee peilborden met hoogtes van 12.40 en 23.00 meter AP Opmerkelijk is de combinatie van een AP-hoogte met de tekst 'Volgens de Nauwk. Waperpassing' (afb. 2). Het zal duidelijk zijn dat de correcte plaatsing van de peilborden niet kon zonder uitgebreide waterpassingen vanaf de in kerken, bruggen en sluizen ingemetselde peilbouten. Tevens blijkt uit de aanwezigheid van de peilborden dat er destijds waarnemingen waren van het peil van de Regge in Twente, hetgeen eveneens blijkt uit het register van de genoteerde waterstanden Afb. 3. Het gebruik van een planimeter op een kaart met de Regge bij Nijverda! 'betrekkelijk NAP en AP' van deze rivier tussen Goor en Ommen van januari 1898. De expositie liet eveneens oude zaken zien welke daarmee te maken hebben, zoals één van de al eerder genoemde bronzen peilbouten. Het gebruik van een planimeter was in het midden van de vorige eeuw hèt instrument bij uitstek bij bijvoorbeeld het Kadaster om grafisch op de kaart de oppervlakte van percelen te bepalen. Met name bij de kadastrale ruilverkavelingsdienst werd het instrument veelvuldig ingezet voor de bepaling van oppervlaktes en waarden van de nieuw ontworpen kavels. Het bezit van een planimeter behoort dan ook tot het 20ste eeuwse cultureel erfgoed van de geodesie. Ook het Waterschap Regge en Dinkel had in de vorige eeuw behoefte aan het benutten van een planimeter om onder andere de oppervlakte van een bochtafsnijding bij Nijverdal te kunnen bepalen, zoals bijgaande foto toont (afb. 3). Ten slotte kan geconcludeerd worden, dat het bezoeken van de tentoonstelling in de herfst van het vorige jaar een duidelijk beeld gaf van de grootse plannen in uitvoering van herstel van milieu en natuurwaarden van het zo waardevolle landschap van Twente door het graven van 'De Doorbraak' en de 'Stadsregge'. Maar de tentoonstelling gaf eveneens door middel van de geëxposeerde instrumenten een goed beeld van het functioneren van een onder steunende landmeetkundige afdeling van een waterschap en daarmee ook van het geodeti sche erfgoed dat heden ten dage nog in het bezit is van Regge en Dinkel. X7 l&iHOO 1

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 33