Historisch nieuws Kadastermuseum op You Tube Dankzij georeporter Theo Overduin staat er sinds 25 maart 2009 onder de naam 'Verleden heden toekomst' een filmpje met Zacharias Klaasse in 'zijn' Arnhemse Kadastermuseum in het GeoReport-kanaal op YouTube. (www.georeport. nl) Expositie Gemma Frisius Nog tot en met 10 juli 2009 is de expositie 'Gemma Frisius 1508-2008' te zien in de Centrale Bibliotheek van de KU Leuven op het Mgr. Ladeuzeplein daar. (ub.bib.kuleuven.be/cultuur/evenementen/ tentoonstelling, cfm ?Id=115) Beeldbank Brabant in kaart Flet Brabants Historisch Informatiecentrum, de Brabant-collectie van de Universiteit Tilburg en diverse musea in Noord-Brabant hebben een uitgebreide cartografische collectie. Zij werken samen om deze collectie in een online beeld bank beschikbaar te maken. De eerste resul taten - ook met het trefwoord 'landmeter' - zijn reeds te zien. (www. brabantinkaart. nl) Kadastrale Atlas Maartensdijk 1832 Als 18de en laatste gedrukte deel van de Kadastrale Atlas Utrecht verscheen in december 2008 die van Maartensdijk (229 p., 35 losse kaarten, prijs 23,50). Eindredacteur was drs. D.J. Wijmer en de geodeet ir. Peter Mekenkamp bewerkte de kaarten. Gevelstenen van Gravius en Haackema in 'Fryslan Als lid van het Koninklijk Fries Genootschap verrijkte Henk Holsbrink nummer 2009-1 van het kwartaalblad Fryslan daarvan met een bijdrage over de voor lezers van De Hollandse Cirkel al bekende gevelstenen. Nieuw beschreven is de oplossing van het eerste wiskundige vraagstuk op de steen van Gravius. In zijn 'Tenslotte' hoopt Holsbrink dat de opgaven op de gevelstenen een bijdrage leveren "...om toch maar voor een studie 'Geo-infor- matica of landmeetkunde' te kiezen." En dat bij de literatuur het tijdschrift De Hollandse Cirkel royaal wordt vermeld is ook niet verkeerd. Adri den Boer Nogmaals rijksgrenspaal 20 Uit het in nummer 2008-4 in de bijdrage 'De onrechtvaarige landmeter (4)' overgenomen berichtje uit Tubantia van december 2007 bleek dat rijksgrenspaal nummer 20 tijdelijk was verdwenen. Dit was mede een reden om de in het bericht genoemde werkgroep voor grens- en markestenen op te richten. Doel van dit initiatief was om grensstenen wat meer bescherming te geven en mogelijk ook om grenspaal 20 nabij De Lutte op te sporen en te herplaatsen op zijn oude plek, ongeveer ruim 1 km noordoostelijk van de grensovergang De Poppe nabij De Lutte. Dit initiatief had kennelijk niet het gewenste resultaat, want in een ingezonden stuk van maart 2009 in opnieuw Tubantia maakte Dick Taat, grens- en markenstenendeskundige van Enschede, zijn ongenoegen en ongerustheid kenbaar dat nog steeds de overheden er niet in arreat: Afb. 1. Fragment van de Topografische kaart 1:25.000 anno 1901 met de locatie van rijks grenspaal 20 RtJKSGRENSPAAt 20 J.BP 20 ÜeVeenhuizén 72

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 34