Vreemd voorwerp: HOEKMETER geslaagd zijn deze oudste grenssteen van Nederland, en wel een uit 1477 daterende grensmarkering, op te sporen en te herplaatsen. Met die overheden bedoelde hij de gemeente Losser en het Duitse dorp Gildehaus. Maar hij roept ook de hogere overheden op, en met name de regering van het land Niedersaksen en ongezegd ook de Nederlandse regering, om deze steen op te sporen en te herplaatsen. De steen zou naar zijn zeggen ergens op een werf in het 'Bentheimse' verblijven. (Meer hierover stond in: D. Waanders en A. de Wijk, Op de grens, in Geo-info 2008-10, m.n. p. 387.) Deze oude markengrens tussen de marken van De Lutte en Gildehaus, of anders gezegd de lands grens tussen de republiek der Zeven Verenigde Nederlanden en het koninkrijk Hannover, verdient het, aldus zijn ingezonden brief, om in ere te worden hersteld. Dick Taat verwoordt dit verder door te schrijven dat overheden "meer Europees goede samenwerking in het Duits- Nederlandse grensgebied moeten tonen, door de steen te herplaatsen". Met geringe middelen kan dat ter plekke nabij De Poppe gebeuren met toevoeging van een plaatje (met de betekenis van de steen), aldus Dick Taat. Henk Holsbrink Vreemd voorwerp? "Jean Blanken uit Maastricht heeft een voorwerp in een houten kistje waarvan hij graag zou willen weten waar het voor dient. Het gaat om een apparaatje met een lengte van 18 cm en een doorsnede van 8 cm. Aan de boven kant zit een kompas. Ook staan er richtgetallen en cijfers op." Dat stond met een foto van een equerre begin maart op www.wegwijslezer.nl van het Limburgs Dagblad. Het leidde tot een aardige bijdrage in hun editie van 4 maart 2009. Henk Leenders Afb. 2. Equerre uit Maastricht Afb. 3. Uit 'De Limburger'van 4 maart 2009 Het vreemde voorwerp waar van lean Blan ken uit Maas tricht graag wilde weten waar he j) IA/U2-JC? bracht. In de bovenste cilinder zitten verticale spleetjes, die twee aan twee in mekaars ver lengde liggen. De landmeter keek door deze spleetjes naar punten in het landschap. Om deze punten exact in het vi-* zier te kunnen nemen, zit er een fijne verticale draad paar denhaar in twee van de gleuf jes. Aan de hand van de gra denschaal kon de landmeter daarna de hoek tussen de aan- gepeilde punten en zijn stand punt bepalen en uitzetten. Uitgebreide informatie kre gen wij van Harry Alers (Sit- tard), Jo Morreau (conservator van de Stichting Oud Sint Pie- ter Maastricht), Henk Leen ders (Haelen), Leo Spiertz (Landgraaf), Sjaak Holter- mans (Venlo), Fer Cools (Ker- krade), Edmund Camphausen (Gulpen) en Jan van der Krift. Ir. D.C. van Schaik gebruikte een equerre bij het opmeten van de gangenstelsels van de Sint Pie tersberg in Maastricht. De foto en de gebruikte equerre zijn te zien in het Sint Pieters-museum op de Lichtenberg in Maastricht, foto A.H.W. Heyn voor gebruikt werd, is een hoekmeter. In vaktaal wordt dit gereedschap een (meet)equerre met bous- sole genoemd. Het was tot i960 een alge meen voorkomend landmeet- instrument voor het uitzetten en meten van hoeken. De boussole, het kompas, zat er onder meer op voor de oriën tatie, maar kwam niet op alle equerres voor. Een twintigtal lezers herken de deze hoekme ter op de fo to die pen woens dag op de WegWijspa- gina stond. Het ap paraatje, 18 cm lang en met een doorsnede van 8 cm, werd op een stok of een sta tief gebruikt. De bovenste ci linder met het kompas is draai baar ten opzichte van het on derste deel. In het midden zit een schaal waarop richtgetal len en graden zijn aange- '3

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 35