Varia: astronomische hoekmeetinstrumenten Varia: 'Hij is aan het landmeten.' In Horizon, het orgaan van het Streekmuseum annex de Volkssterren wacht van Burgum, verscheen in nummer 2007-4 een bijdrage van Henk Nieuwenhuis met als titel 'Lichtsnelheid gemeten, de helderheid en kleuren van sterren'. Hoewel in dit artikel Afb. 1. Torquetum niets over hoekmeet- uit de 16e eeuw instrumenten werd ver meld, was er toch een aantal aardige afbeeldingen van astronomische hoekmeetinstrumenten bijgevoegd. Astrono mische en geodetische hoekmeetinstrumenetn hebben gemeenschappelijke wortels en eigen schappen. Door opname van de afbeeldingen in dit tijdschrift kunnen lezers van dit wellicht onbekend instrumentarium kennis nemen. Als eerste is een zogenaamd 'Torquetum' uit de 16de eeuw afgebeeld, een wiskundig werktuig om de beweging van de evenaar boven de gezichts einder voor te stellen (afb. 1). Verder volgt de af beelding van een drietal hoekmeetinstrumenten, waarvan het astrolabium - een sterrenopnemer - voor velen wel bekend zal zijn (afb. 2). Zie ook www.streekmuseum-volkssterren- wachtburgum.nl. Henk Holsbrink Afb. 2. Drie oude astronomische meetinstru menten: een eenvoudig hoekmeetinstrument, links daaronder een armillairsfeer en rechts en'an een astrolabium. Een armillairsfeer is een model van het zonnenstelsel waarin ringen - armillae in het Latijn - de banen van de hemellichamen voorstellen. Sinds 2006 is de webstek spreekwoorden.nl er duidelijk over. 'Hij is aan het landmeten' betekent: 'Hij heeft teveel gedronken.' Een oudere bron voor dit spreekwoord is de Nieuwe Leidsche Courant van 10 augustus 1935, net als andere nummers van dat blad nu ook raadpleegbaar op de webstek leiden.courant.nu. In juli/augustus 1935 bevatte dit blad een echt informatieve serie - ook over fotogrammetrie - onder de titel 'Met den landmeter op stap'. Slotaflevering VIII bevat deze passage: Maar waar is meneer Hoek nu gebleven? - Als hij maar niet aan het landmeten is! - Hoe bedoelt U dat? - Wel, als iemand vroeger niet al te stex'ig op zijn beenen liep, omdat hij te veel gedronken had, zei men: hij is aan het landmeten! Uw voorgan gers hadden geen goeden naam op dat gebied! Dat heb ik wel meer gehoord, er zal wel wat van waar zijn. Er werd wel beweerd, dat er- meer waren, die een kurketrekker dan die een duimstok bij zich hadden." Wie is een nog oudere bron voor dit spreek woord bekend? Adri den Boer 74

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 36