Deel 3 (verschijnt medio 2010) Topografische documenten Topografische en fotogrammetri- sche instrumenten Topografie overig Voorschriften Cursusmateriaal Boeken en tijdschriften K. M. N. O. P. Deel 4 (verschijnt in 2011) Q. Correspondentie R. Beeldmateriaal S. Dienstkleding T. Vervoermiddelen U. Relatie geschenken De verzameling die nu al is opgebouwd is zeer omvangrijk en bevat naast documenten als oude leggers en hulpregisters (waarin trans- port- of hypotheekakten werden in- of overge schreven) ook hulpkaarten, minuutplans en bijbladen. In z'n totaliteit geven deze zaken een goede kijk op een oud Kadasterkantoor in het analoge tijdperk. En dat is nog geen 25 jaar geleden! Leuk is een schriftje van het CTO (Centraal Teken- en Opleidingsbureau van het Kadaster) waarin van alle cursussen per jaar de cursisten staan vermeld met hun eindcijfers. Historisch niet belangwekkend, maar wel aardig, zeker als je er zelf in staat. Indruk wekkend is het om de hulpkaarten van het Rotterdamse centrum te zien uit 1940. In blauw wordt daarop aangegeven wat vervallen is. Bijna alles is blauw, soms maar op een enkel gebouw na. Ook de RD en de Topgrafische Dienst leveren hun bijdrage. Een opvallend document is een oorspronkelijk schriftje met pentekeningen van de kerktorens die in liet RD-net werden opgenomen (afb. 1Het is Dagboek nr. 1 van Th.L. Kwisthout en dateert van 1-31 mei 1908. Natuurlijk behoren de vroeger gebruikte instru menten (afb. 2) en ook heel veel foto's tot de interessante inventaris van het museum. Afb. 2. Tellurometer MRA4, gebruikt door de RD Kortom, teveel om in dit artikel op te noemen, maar al veel blijkt uit de inhoud van de inven tarislijsten. Wellicht is dit voldoende om uw interesse te wekken en eens een bezoek te brengen aan dit museum in Arnhem. Dé gelegenheid daarvoor is de Donateursdag van de stichting De Hollandse Cirkel op donderdag 1 oktober 2009. Het is zeker de moeite waard, en het laat veel facetten zien van het oude Kadaster. Voor bezoek buiten die dag dient u zich van te voren te melden bij de heer Klaasse, die met u een afspraak maakt en u dan persoon lijk rondleidt (afb. 3). De toegang is gratis! A fb. 3. Rondleiding door Zacharias Klaasse 43

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 5