Belevenissen met een AM (Air Ministry) Mark IX bubble sextant teruggelopen, maar de notities werden al snel beknopter en vluchtiger. Incidenteel zullen daarbij ook de werkomstandigheden in het veld - het weer, niet te vergeten - hun sporen hebben nagelaten. Rapporteerde Lebret in hoofdzaak over de rivierwaterpassing van 1851 en de verificatie van de peilmerken in 1852, het boekje bevat ook nog aantekeningen over zijn stationering te Tiel tijdens de Bijzondere Riviercorrespon dentie van 1851-1852 en over een dienstreis in mei-juni daarna naar Brussel met zijn chef inspecteur L.J.A. van der Kun; tot besluit ook nog over zijn werkzaamheden in Zeeuws- Vlaanderen in 1853. Lebret vergat ook niet te noteren dat hij voor de aankoop van een schetsboek 35 cent had voorgeschoten aan zijn jongere collega G. van Diesen. Martien van Zoeren In juni 2008 ben ik in het bezit gekomen van een sextant. De vorige eigenaar had het apparaat ooit gekregen en al 25 jaar in de kast staan. Hij wist dat het diende voor navigatie- doeleinden en dacht dat het op duikboten gebruikt werd. Als hij visite had en het gesprek stokte, dan haalde hij het instrument tevoor schijn en stelde de vraag: "Wie weet waar dit Afb. 1. 'Met behulp van de zon, maan, sterren en planeten, zoals zij hun geordende banen langs de hemelen volgen, in overeenstemming met de onveranderlijke wetten van het universum, kan u uw koersen bepalen op het oppervlak der Zeven Zeeën.' Uit: Manual of Celestal Navigation(3e druk, 1942) Hoofdinspecteur Van Diesen zal zich dat met meer hebben herinnerd toen hij zijn overleden oud-collega in 1906 herdacht17; wel hoe die hem in mei 1852 te Krimpen a/d (Hollandsche) IJssel de kneepjes van het waterpassen had bijgebracht, ter voorbereiding op zijn zelfstan dige metingen langs de Noord in augustus; kennis en ervaring die hem van pas kwamen toen hij - in 1879 van meet af aan lid - in de Rijkscommissie voor Graadmeting en Water passing, samen met voorzitter H.G. van de Sande Bakhuyzen, de taak kreeg de in 1875 onder leiding van Cohen Stuart begonnen, maar door diens overlijden vastgelopen (eerste) Nauwkeurigheidswaterpassing vlot te trekken en tot een goed einde te brengen.18 17 G. van Diesen, "Jacobus Lebret en Hendrik Linse", De Ingenieur 21 (1906), over J. Lebret (met portret) p. 561-564 111 P. Wijnterp, De eerste Nauwkeurigheidswaterpassing van Nederland (1875-1885), Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat, Delft 1993 "By the sun, moon, stars and planets, as they follow their ordained paths in the heavens according to the immutable laws of the universe, may you chart your courses on the surface of the Seven Sea»."

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 14