voor is en hoe werkt het?" Dit was het enige gebruik dat hij ervan maakte en het zal bij mij niet veel anders zijn. Toen hem bleek dat ik belangstelling had voor oude meetinstru menten, haalde hij de sextant te voorschijn en stelde mij dezelfde vraag. Omdat het al donker begon te worden, kon ik de werking niet ontdekken. Het instrument bevatte herkenbare onderdelen, doch ook op dat moment onver klaarbare zaken en niet functionerende knoppen en hendels. Het geheel intrigeerde mij, met als resultaat na enig onderhandelen de aankoop van het instrument met de belofte dat de oude eigenaar een deugdelijk antwoord op zijn vraag zou krijgen. Thuis gekomen bleek, dat er een uitvoerige omschrijving van het toestel door Lo Nienhuis in dit tijdschrift, jrg. 8 nr. 3, pag. 78-81 was gepubliceerd. Om de mankementen aan het toestel te kunnen verhelpen had ik echter meer informatie nodig. Deze vond ik op de webstek van dhr. Steve Grobler uit Perth, Australië.1 Deze had in 2003 een latere versie, de Mark IX BM, aangeschaft. Hij stond voor dezelfde problemen en heeft op zijn webstek uitvoerig verslag gedaan van zijn ervaringen bij het repareren en een kopie van de originele gebruiksaanwijzing daarbij gevoegd. Een globale omschrijving van het instru ment met toebehoren Op het toestel is onder een kroontje de volgende tekst aangebracht: A.M. (Air Ministery) BUBBLE SEXTANT MARK IX H. HUGHES SON Ltd LONDON Hierna volgen het referentie nummer 68/151serienummer 558/40 en patentnummer 480112 490621 met de toevoeging AND PENDING (in afwachting). De verdere beschrijving van het toestel staat in het genoemde artikel van Lo Nienhuis. Het instrument is opgeborgen in een bakelieten kistje van 18 x 17 x 23 cm. met een afgeschuin de voorzijde, waar zich het eveneens afge schuinde deksel bevindt, dat rondom 1 cm. oversteekt en aan de onderzijde met een piano scharnier aan het kistje is bevestigd. De boven zijde van het deksel wordt met twee metalen klemstroppen vastgezet. Aan de achterzijde van het kistje bevinden zich drie metalen ophang- ogen. Behalve voor het instrument is er in het kistje ruimte voor twee vastgeklemde kokers, die reserve-batterijen kunnen bevatten, een blikken doosje met poetswatten en een klem die een transformator vasthoudt. Deze transfor mator heeft het formaat van twee 1,5 volt batte rijen, passend in de batterij houder, en is voor zien van een snoer van 2 m. en een stekker om zonodig de elektrische voeding van het vlieg tuig te gebruiken. Op het deksel zit een etiket met de instrumentgegevens en de mogelijkheid hierop de indexcorrectie te vermelden. Het kistje weegt leeg 2.7 kg. Later zijn aluminium kistjes gefabriceerd. De binnenkant van het toestel (De nummers corresponderen met de afbeel dingen van Lo Nienhuis.) Volgens de site van dhr. Grobler kan het toestel probleemloos worden geopend. Als de twee Afb. 2. Bubble sextant Mark IX van H. Hughes Son Ltd www.users.bigpond.com/bgrobler/sextant 89

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 15