helften na het losschroeven uiteen genomen worden, dan vinden we in de linkerhelft een tandradverbinding met de filterknop 6, een gaatje t.b.v. een palverbinding met de hefboom 5 en het verlichtingslampje voor de bel, dat in de rag gemonteerd zit. Direct vóór dit lampje en onder het zonlichtprisma 3 bevindt zich een frame, dat met drie schroefjes los te maken is. Dit frame bevat de onderdelen die nodig zijn om de horizontale lijn in te stellen. Als we het zonlicht volgen vanaf het prisma 3, dan valt dit op het doosniveau 24, waarop twee evenwij dige lijntjes zijn geëtst die parallel lopen aan de vizierlijn als het hart van de bel (bubble) zich midden tussen deze twee lijntjes bevindt. Daarna verlaat het zonlicht het doosniveau 24 aan de vlakke glazen onderzijde en gaat door de belverlichtingsring naast het lampje 9 via een onder 45° geplaatst glasplaatje 25 recht streeks door naar een spiegel 26, die met een bolle lens is afgedekt (door Nienhuis collima- tiespiegel genoemd). Het weerkaatste zonlicht komt op de terugweg weer bij het schuine glasplaatje 25, dat nu het zonlicht met de meegenomen afbeelding van de bel en de twee evenwijdige lijntjes haaks door het oogglas 10 werpt. De lens en de spiegel 26 maken van de rand van de bel een dubbele cirkel, die het instellen vergemakkelijkt. De evenwijdige lijntjes worden door het oogglas verticaal gezien. De bel wordt van de onderkant waarge nomen; het middelpunt van de bel staat voor de horizontale lijn en dient tevens als vizier voor het schot op het hemellichaam. Er worden dus tijdens het schieten twee beelden gelijktijdig waargenomen. Om te voorkomen dat strooi- licht de waarneming beïnvloedt, is op het frame en in de linker helft boven het frame een schermpje aangebracht met een ronde opening die het gezichtsveld verkleint. De onnauwkeu rige rand van het niveau is dus niet te zien. Ter hoogte van het niveau zit een reservoir aan het frame met een buisvormige uitstulping naar boven. De vloeistof in het reservoir staat in open verbinding met de inhoud van het doosni veau en bestaat uit liexane. Door het geheel schuin te houden loopt een deel van het gasmengsel waardoor de bel gevormd wordt, over in de buisvormige uitstulping. Hierdoor wordt de bel kleiner en goed zichtbaar. In de rechterhelft bevindt zich het optisch deel met de spiegels, de filters en het oogglas. Onderin zitten twee in eikaars verlengde gekoppelde metalen kokers, waarin de trommels van de twee telsystemen zijn opgeborgen. Bij het smeren en schoonmaken van de bewegende delen bleek, dat het ontkop pelen van de totalisator plaatsvindt door het uiteen trekken van twee kroontandradjes op de kop van de kokers waar zij bij elkaar komen. Bij het loslaten van de hefboom 5 veren deze weer terug en grijpen opnieuw in elkaar. Er is een flink aantal stelschroefjes aanwezig, die alle afgelakt zijn. Zelf corrigeren is volgens Grobler niet aan te bevelen. Resultaat onderhoudsbeurt Alle knoppen, draaischijven en hendels functi oneren weer. Waarschijnlijk door slijtage moet het op nul stellen van de vensters van de totali sator 19 voorzichtig gebeuren, anders schiet het telsysteem door de nul heen.De vloei stof in het doosniveau en reservoir is deels vervlogen, waardoor de bel onvoldoende samengeperst kan worden om een acceptabele meting mogelijk te maken. De ervaringen van dhr. Grobler met het aanvullen van de vloeistof hebben mij doen besluiten dit niet uit te voeren. Hexane kan ontploffen en bij het herstellen van de dichting van het reservoir moet een soldeerbout gebruikt worden. De schoongemaakte spiegels, glazen en filters laten door het oogglas een helder beeld zien, dat er ook nog mooi uitziet. Zoals reeds is vermeld, is er sprake van twee over elkaar vallende beelden, namelijk het beeld van het hemellichaam via de spiegels en filters en het beeld van de bel met de verticale evenwijdige lijntjes tegen een bruine achtergrond bij zon licht of een zwarte achtergrond in de nacht met een geel of rood oplichtende bel en lijntjes. Toelichting Met een gewone sextant kan men elke wille keurige hoek onder de 60° meten. De bubble sextant is vanwege de automatische horizon alleen geschikt om de hoogte van een object te meten. De meting op een hemellichaam wordt in de zee- en luchtvaart een schot genoemd. Tijdens de eerste wereldoorlog is het bubble- systeem bedacht en door verschillende instru- mentfabrieken toegepast en verder ontwikkeld. 90

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 16