De Mark IX kwam kort voor 1940 in productie en werd eind 1942 alweer door een nieuwere versie, de IXA, vervangen. Voordat het toestel aan boord van de bommen werper kwam, moest eerst de indexcorrectie bepaald worden, omdat dit door kimduiking en astronomische refractie aan boord niet mogelijk was. Bij aflevering en inspectie van het toestel werd deze correctie bepaald en genoteerd op het kistje. Bij mijn toestel viel de nullijn 19' onder het horizontale vlak en moest ik bij het meten gebruik maken van de -10° op de schaal bij knop 13, waarmee gelijk de aanwezigheid van de -10° verklaard is. Dit is een forse correctie, normaal was dit 1 a 2 minuten, ouderdom komt met gebreken, zoals u ziet. Extra informatie Tijdens de tweede wereldoorlog en de jaren daarna werd het overbruggen van grote afstanden met het vliegtuig steeds intensiever. Dit had tot gevolg, dat er betere methodes en instrumenten werden ontwikkeld om de lange afstandnavigatie te ondersteunen. Om dit proces te illustreren volgen hierna drie verhalen van mensen met een groot aantal airmiles achter de rug. Een oudere medewerker van het museumpark "Bevrijdende Vleugels" te Best2 heeft voor mij enkele wetenswaardigheden uit zijn geheugen opgediept die betrekking hadden op het vliegen in de oorlogstijd en die hij had gehoord en gezien. Omdat hij niet zelf had genavigeerd, Uit: A. VIRU LI ca. 19492 Boven landen en zeeën flonkeren in de nacht boven de wolken de sterren en geven de navigator (ook op de grootste afstand van radio-stations of wanneer storingen radio ontvangst onmogelijk maken) een nauwkeu rige positiebepaling. Wie zich indenkt, op wat voor wonderlijke manier zo'n sterrebestek tot stand komt, moet wel even verbaasd zijn over de mogelijkheden van dat toverdoosje dat sextant heet en waar mee de sterrennavigatie geschiedt. Want daarbij gaat het er toch maar om, om in een oogwenk een gevolgtrekking te maken, uit een samenspel van de meest ingewikkelde bewegingen. In twintig minuten kunnen alle metingen verricht, alle berekeningen gemaakt, alle constructies op de kaart gebracht en alle conclusies getrokken zijn! En in welke ingewikkelde omstandigheden moet zo'n bestek nu gemaakt worden? Men stelle zich voor: De aarde draait om haar as in 24 uur. De aarde draait om de zon in 365 dagen. De zon is op weg in de richting van de ster Vega met een snelheid van 20 km. per seconde. Alle sterren van de Melkweg, dus ook de zon, maken een enorme cirkel rond een onzicht baar punt. En over de schaduwhelft van die aarde, die aldus een viervoudig ingewikkelde, enorm snelle beweging maakt, schiet een met haar atmosfeer meedraaiend vliegtuig met een vaart van 400 km. per uur, terwijl de wind het nog doet afdrijven en alleen een wankel kompasnaaldje een magnetisch Noorden aanwijst, dat nog niet eens in het ware Noorden ligt. Kan dat ooit goed gaan? Kan dat vliegtuig ooit zijn bestemming vinden? Wie zou zo gek zijn om zich daaraan toe te vertrouwen? Iedere vakman weet dat hij dat veilig doen kan - al is het wonder daardoor niet minder een wonder. Want achtereenvolgens richt hij zijn sextant naar een maan, die nog eens met een extra rare beweging om de aarde draait of naar een paar miljoen kilometers in de Melk weg verwijderde zonnen, kijkt op zijn chronometer, meet hun hoogte boven een snel wentelende horizon, bladert in een paar boeken en hokus, pokus, pilatus, pas! - tot op drie of vier kilometer nauwkeurig weet hij precies waar het vliegtuig zich bevindt. Het lijkt een duivelskunst. Maar iedere jongen die de 3-jarige H.B.S. achter zich heeft, kan het in een week leren! 91 2 www.wingsofliberation.nl 2 A.Viruly, Kleurenvlucht, Uitgave Douwe Egberts N.V. Joure en Utrecht z.j., ca.1949, p. 60

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 17