kon hij geen exacte gegevens verstrekken. Hij vertelde, dat het toestel alleen gebruikt werd aan boord van de bommenwerpers en vracht vliegtuigen. De navigator, die onder de koepel zat, volgde de op de kaart aangegeven koers en bediende het toestel. Behalve op de zon en de maan werd slechts op twee sterren geschoten, welke de navigator blindelings kon vinden. Welke sterren dit waren kon mijn zegsman niet vertellen en logischerwijs zal dit alleen voor de Europesche vluchten van toepassing zijn geweest. Indien radiocontact mogelijk was, werden ook hieraan gegevens ontleend om de navigatie zo nodig bij te stellen. Na de oorlog werd de sextant door de burger luchtvaart in gebruik genomen en, waar mogelijk, gebruikt in combinatie met radiona- vigatie. Geleidelijk aan werd de astronomische navigatie vervangen door radiografische navigatie op de routes waar voldoende daartoe bestemde systemen waren geïnstalleerd.... Dit proces heeft ca. 25 jaar in beslag genomen. Gebruikersvisie Tijdens een bezoek aan de 1 le European Map Fair te Breda had ik het geluk kennis te maken met dhr. Hans Kok, die met de Mark IX in de praktijk had gewerkt. Als vlieger/gezagvoerder was hij gedurende 38 jaar bij de KLM actief geweest. Zijn eerste kennismaking met de sextant was tijdens de opleiding tot derde vlieger-navigator, waarbij het behalen van de "Flight Navigator License" vereist was. De techniek van het navigeren heeft nog steeds zijn belangstelling, wat blijkt uit zijn bijdrage tot een nog te verschijnen studie over navigeren in de VOC-tijd.4 Uit zijn informatie blijkt, dat de latere versies van de Mark IX bij de KLM in 1961 voor het laatst werden gebruikt. Daarna werd het toestel vervangen door de Kollsman periscoop-sextant5, die door een luchtsluisje naar buiten werd geschoven. Dit sluisje bevond zich in een klein koepeltje op de cockpit, ook wel bubble genoemd, waaronder de navigator staande zijn schoten kon ver richten. Als hij klein van stuk was, ging hij op het instrumentkistje staan. Door van een periscoop gebruik te maken, kon men de afleescorrectie ten gevolge van het waarnemen door het koepelglas vermijden. De Kollsman werd na 1970 niet meer gebruikt. Op lange afstandsvluchten was de sextant, in welke uitvoering dan ook, van groot belang, zoals capt. Hans Kok mij mailde: "Vóór het GPS-tijdperk vlogen vliegtuigen van radiobaken naar radiobaken, met een continue aanwijzing op een instrument waarop de naald van het baken over een kompasschaal draaide. Die bakens moesten ergens staan, dat gaat alleen op het land en nog niet eens in onbe woond gebied, zoals de Sahara, Siberië, Noord- Canada enz. Vóór wereldoorlog II konden de grote vliegtuigen, technisch gezien, geen al te lange afstanden vliegen, dus b.v. niet non-stop over de Atlantische oceaan e.d. (N.B. De eerste vlucht over de Atlantische oceaan door Lindbergh was in 1927.) Toen zij dat later wel konden, hadden ze lange afstandsnavigatie systemen nodig, graag ook nog onafhankelijk van de grond, omdat zulke systemen onder druk van politieke beslissingen op ongelukkige momenten konden worden uitgeschakeld. De ontwikkelde radiografische systemen waren gevoelig voor zonnevlekken, slecht te ontvangen in de schemering en midden op de oceaan onnauwkeurig en soms helemaal niet te ontvangen. Daarbij kwam nog de financiële kant van het verhaal, waardoor hoofdzakelijk alleen langs de druk bevlogen korte routes en langs de Noord-Atlantische kust deze systemen werden geïnstalleerd, met uitzondering van de poolroute. Om deze redenen bleef de sextant nodig om op lange afstanden navigatie te bedrijven. Zelf heb ik voor een Duitse chartermaat schappij nog in 1966 een Fokker F27 naar Amerika geferried met een Mark IX, uit de vrije hand schietend door de cockpitruiten. En als gezagvoerder van een Douglas DC-7C van Frankfurt naar Mombasa/ Nairobi tijdens de Suezoorlog in 1967 met gebruik van de 4 Hes De Graaf, The History of Cartografy, brochure z.j. (2008), p. 3 5 www.kollsman.com/company/index.asp. Deze Amerikaanse instrumentfabriek bestaat nog steeds en heeft o.a. instrumentele ondersteuning geleverd aan het Apollo 13 ruimtevaartprogramma. 92

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 18