De transformateur Jan Stehouwer Stop de persen! Aan het boek "Beginselen der Werkdadige Meetkunst", geschreven door E. Barenbroek, landmeter bij het Kadaster in Groningen, en in die plaats in 1867 uitgegeven door de Gebroe ders Hoitsema, is op het laatste moment een viertal bladzijden toegevoegd (blz. 116 t/m 119).1 Als kop boven blz. 116 zette hij: "IETS OVER DEN TRANSFORMATEUR". Zelf schrijft hij: "Tot zoover had ik dit geschreven om het daarbij ook te laten blijven, toen ik onder het afdrukken van het eerste vel eene aanbeveling ontving van Zijne Excellentie den Minister van Finantiën van een werktuigje genaamd Transformateur, 'twelk in onder staande figuur is afgebeeld en voorzien is van de noodige opheldering." (afb. I)2 Afb. 1. Figuur 66 uit het boek van Barenbroek uit 1867 Het onderschrift bij de afbeelding was wat moeilijk te lezen door het gebruik van een nogal klein lettertype, zodat ik dat onderschrift hieronder nu letterlijk overneem. "aStiftje. bOpening waarin het stiftje a past. K en L zijn knopjes. -- M. Fijne insnijding in den kant van het beweegbare liniaal; tevens middelpunt van den cirkel, waarin en waardoor de beweging plaats vindt. KM. Beweegbare liniaal. RLT. Vaste liniaal. V Houten driehoek, die niet tot het instrument behoort, maar waar langs de verschuiving van het instrument plaats vindt. Het beweegbare liniaal kan zóódanig draaijen, dat de zijde MO langs NP komt te liggen, en ook zóó, dat a 'in b 'valt, waardoor het instru ment is gesloten en NP en O in eene regte lijn komen." Vervolgens schrijft hij dan: "Onmiddellijk op de ont vangst dier aanbeveling heb ik zulk een instrument ontboden uit de fabriek van den instrumentmaker F. L. LAPORTE, te 's-Gravenhage. De ons verstrekte inlich tingen over het gebruik van dezen transformateur heb ik getoetst aan eigene behande ling en ervaring." Wat mag dit toch wel voor een geweldig instrumentje geweest zijn, dat de minister van Financiën zich er persoonlijk mee bemoeide, en de drukpersen werden stil gezet om het instrumentje als 'laatste nieuws' in het boekje op te 95 Fig. 66. In 1871 is er van dit boekje een "NIEUWE UITGAAF" verschenen, eveneens bij de Gebroeders Hoitsema. Het is een naar mijn idee ongewijzigde herdruk van het boekje uit 1867, want ook de "drukfeilen" uit de eerste uitgave zijn in deze uitgave nog aanwezig. In het "Periodiek Woordenboek van Administratieve en Geregtelijke Beslissingen in zake van Registratie, Zegel, Hypotheken, Successie-regt, Kadaster, Notariaat, enz., enz.", Eerste gedeelte, 's Gravenhage, 1876, staat op blz. 48 een korte samenvatting van die "aanbeveling". Het gaat om een Res. van 21 Maart 1867, N°. 77. Deze heb ik nog niet kunnen vinden. Zie afb. 19.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 21