Afb. 9. We schuiven het instrument langs de driehoek totdat MO door het punt c van de vierhoek gaat. Het punt M snijdt het verlengde van ab. Dit punt markeren we met een potlood streepje, en we noemen dat punt B. "Leg M op B; het beweegbare liniaal op D; schuif nu het instrument zoolang langs den driehoek die er tegen aangelegd is, totdat MO het punt C van den driehoek ontmoet. M zal dan liggen in 't verlengde van AB en wel in G, welk punt gemarqueerd moet worden." "Doe hetzelfde aan de andere zijde van de lijn AB. M namelijk op A; het beweegbare liniaal op D; het instrument zoodanig links terug schuiven tot MO op E komt. M zal dan liggen in 't verlengde van AB en wel ter linkerzijde in F, welk punt aangeduid wordt." "Vereenig F en D en G en D door regte lijnen, alsmede F en G, en de driehoek DFG is de métamorphose van den vijfhoek ABCDE." "3) Decomposeer veelhoek ABCDEFGFll." Fig. 69. Afb. 11. Figuur 68 uit Barenbroek, 1867 Afb. 12. Figuur 69 int Barenbroek, 1867 "Leg M op E; het beweegbare liniaal met de zijde MO op C; verschuif het instrument langs den driehoek, totdat MO het punt D ontmoet, M ligt dan in 't verlengde van FE. Stel daar ter plaatse een punt en trek Ca," "Leg vervolgens M op F; MO langs H; ver schuif het instrument totdat MO het punt G ontmoet; MO op I; terug op H; MO op A; terug op I; MO op B; terug op A; MO op C; terug op B. Het punt M in de verlenging FE liggende, marqueert men dat punt (b) en trekt de lijn Cb." "Driehoek aCb zal dan van denzelfden inhoud zijn als de bovengenoemde veelhoek." Tot zover de tekst uit het boekje van de Groningse Kadasterlandmeter E. Barenbroek. Afb. 10. We trekken de lijn dB. Nu is vierhoek abcd getransformeerd in een driehoek adB, met gelijke opper vlakte, waarvan de oppervlakte kan worden berekend doorx basis x hoogte, int te passen van de kaart. "2) Decomposeer vijfhoek ABCDE in eenen driehoek DFG." Fig. 68. 98

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 24