'Historische Peellimieten 1716' weer zichtbaar Adri den Boer Woensdag 24 juni j.l. opende de op dat moment niet-spraakzame wethouder Henk Kerkers van Deurne de 'Historische Peellimieten 1716'. Daarmee is de grens tussen Noord-Brabant en Limburg weer beter zicht baar gemaakt. De onthulling van een oude grenspaal en een informatiebord vond plaats tussen Broemeer en Soemeer in de bossen bij Helenaveen. (Terzijde: dit werd in 1853 gesticht door de Bossche opzichter van Waterstaat Jan van de Griendt, wiens vrouw Helena Panis heette.) 'Het herstel van deze historische en actuele provinciegrens met historische grenspalen levert een grote bijdrage aan de instandhouding en verbetering van de Afb. 1. Onthulde grenspaal tussen Broemeer en Soemeer benoorden Helenaveen met de zijde 'Brabantia' in beeld cultuurhistorie van de Peel', zo is de visie van nu, contrasterend met eerder toegelaten verval. Geruzie als motief De grens is 46 kilometer lang, bestaat uit zes grenspaallocaties alsmede een 'zerkenpaal' en loopt van noord naar zuid van de Vredepaal Sint-Anthonis, Gemert-Bakel en Venray) tot de Eijndepaal (Deurne, Sevenum, Helden). Het ooit hard vaststellen van de grens was nodig, omdat eeuwenlang geruzied werd om de gronden in de Peel. Het moerassig gebied was interessant vanwege de turfwinning, landont- ginning en bijenteelt. De koning van Pruisen was de talloze grensconflicten in de Peel beu. (Hij kreeg uit de erfenis van de Spaanse Neder landen het gebied van het Overkwartier van Gelre, Noord-Limburg dus.) Hij en de Staten- Generaal lieten in 1716 de grens tussen Pruisen en Nederland vaststellen. Dit was wel tot ongenoegen van de Brabantse dorpen, die vonden dat ze van een groot deel van hun Peel bestolen werden. Het Verdrag van Venlo moest een einde aan deze twisten maken: de grenzen stonden vast en dienden gerespecteerd te worden. Ze moesten worden 'ingemeten, uitgezet en voorzien van vijf nieuwe, hardstenen grenspalen met inscripties en één bestaande hardstenen grenspaal'. (De inscrip ties waren Brabantia en Geldria.) Ook werd er een grenssloot gegraven. Na vorming van het Koninkrijk der Nederlanden, in 1815, werd de voormalige landsgrens de provinciegrens tussen Limburg en Noord-Brabant. Plan en sponsors In 2004 is door het Lokaal Historisch Platform Venray en de Heemkundekring te Deurne het initiatief genomen om de historische grenspalen in de Peel te beschrijven. Daaraan werd een herstelplan gekoppeld en dat leidde tot een "Commissie Peelgrenspalen 1716", bestaande uit de heemkundekringen uit De Rips, Deurne, Venray, Merselo en Ysselsteyn, in samenwerking met de gemeente Deurne. In de provinciale staten van Limburg volgde op 105

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 31