Afb. 3. De zogeheten Zerkenpaal ten zuiden van de grenspaal De Vossenholen geeft een grenspunt van drie gemeenten weer 19 mei 2006 zelfs een (unaniem aangenomen) D66-motie Historische Peellimieten! De gemeente Deurne liet vervolgens het advies bureau SpellerCo Meerding een ruimtelijk inrichtingsplan van iedere grenspaallocatie maken. De eerste te verrichten werkzaamheid bij de locatie Vredepaal daarin was: 'inmeten van de exacte plaats van de grenspaal door Kadaster'. Veel aan palen was er niet meer over. De Vredepaal was al als monument gereconstrueerd op 15 juli 2000 in het kader van het 45-jarig bestaan van het ontginnings dorp Vredepeel. Op de locatie De Lange Rijser stond een beschadigde lange stenen paal van afwijkend formaat, ook niet van 1716. Voor de grenspaal De Grotenberg gold: 'De paal heeft tot ca. 1990 ongestoord op de originele plek gestaan. Door agrarisch geweld beschadigd en vernield en vervolgens verwijderd of geruimd. Is later in stukken geplaatst in de voortuin van de aangrenzende grondeigenaar. In 2005 aan de Commissie vrijgegeven. De restantstukken zijn door de Commissie door samenvoeging zo goed mogelijk gerepareerd. Herplaatsing van deze gerestaureerde paal is vanweg vele beschadigingen en de kwaliteit van de steen door verwering geen optie', aldus de adviseur. Afb. 2. Wethouder Henk Kerkers van Deurne, enkele toneel spelers, de on thulde paal en het informatiebord. Onder de paal een verhard rozet met een grenslijn in de verharding. De paal tussen Broemeer en Soemeer werd als originele paal - na aanvankelijk elders te hebben gelegen - circa 15 jaar geleden door omwonenden weer herplaatst op de orginele plek. Deze was eender als de paal van De Grotenberg en kon als enige worden behouden; deze werd dan ook onthuld. (Onder de paal kwam intussen een verhard rozet met een duidelijke grenslijn in de verharding. Ten opzichte van het Verdrag is juist deze paal opmerkelijk. Het adviesrapport: 'Achteraf moeten, hoewel een en ander niet in het Verdrag van Venlo was bepaald, de landmeters het nodig gevonden hebben om een extra grenspaal te plaatsen.' De grenspaal De Eijndepaal ten slotte moet, na jaren in een bermsloot te hebben gelegen bij de bouw van een dam of inrit, als bouwmateriaal zijn verwerkt en nog onder de aangebrachte betonverharding zitten. De gereconstrueerde grens paallocaties zijn toeristisch en recreatief toegankelijk en aantrekkelijk gemaakt door ze te koppelen aan bestaande 106

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 32