Historisch nieuws Sybilla Dekker in 'Kadastermuseum Woensdag 1 juli was voor Sybilla Dekker haar eerste dag als voorzitter van de Raad van Toezicht van het Kadaster. Mevrouw Dekker - van 2003-2006 VVD-minister van VROM - volgde per die datum Ed Nijpels op. Aan het eind van de middag bracht zij een bezoek aan de historische collectie van het 'Kadastermuseum' in het kadastergebouw in Arnhem. Daar ontving zij samen met Dorine Burmanje, de voorzitter van de Raad van Bestuur, het eerste deel van de inventaris van het museum. De boekwerken werden uitgereikt door Zacharias Klaasse, de beheerder van de collectie, die zich eveneens vanaf 1 juli fulltime mag bezighouden met het museum. Jan Stehouwer Afb. 1. Sybilla Dekker en Zacharias Klaasse met de eerste inventaris van het 'Kadastermuseum (foto John Tomasowa) OMD-themaboekje 'Op de Kaart' Voor een publieksprijs van 7,50 verscheen op Open Monumentendag (12/13 september) van architectuurhistorica Annet Pasveer van de stichting Open Monumentendag een boekje 'Op de kaart'. Het geeft in 128 goed geïllus treerde pagina's de fascinerende ontwikkeling van de cartografie weer. De cartouche met landmeter van de kaart van de Beemster van 1607 van Pieter Cornelisz. Cort van Alcmaer staat niet alleen binnenin op de kaart, maar prijkt ook als opening voorin het boekje! Opgenomen foto's van een RD-steen uit Leersum en een dito bout uit de Walburgiskerk te Zutphen tekenen ook de aandacht voor het meten. Uiteraard gaan de kaartfragmenten vaak om locaties van rijksmonumenten, waarvan dan ook foto's prijken. Het driehoeksnet van Kraijenhoff noemt de auteur 'een uitstekend referentiestelsel voor bijvoorbeeld het kadas ter' en dat is een van de zeer weinige onvol komenheden in het boekje: voor de minuut plans had men misschien het wijdmazige net van Krayenhoff wel kunnen benutten, maar men deed dat niet en gebruikte lokale stelsels.Ook kadastrale kaarten, Bonnebladen en Rijksdriehoeksmeting komen bijvoorbeeld aan bod. Het boekje is ook te bestellen via www.openmomimentendag.nl. Adri den Boer 'Coördinatiepunten "De gemeente Amersfoort, die dit jaar her denkt dat zij 750 jaar geleden stadsrechten ontving, geldt als het cartografisch middelpunt van Nederland. De spits van de Onze-Lieve- Vrouwetoren vormde jarenlang het nulpunt van de Rijksdriehoeksmeting, een methode om door middel van coördinatiepunten het land nauwgezet in kaart te brengen." (Uitnodiging landelijke opening Open Monu mentendag 2009 'Op de kaart' te Amersfoort doorprof.mr. Pieter van Vollenhoven op 10 september 2009) Drents woordenboek online Sinds juni staat de digitale versie van het 'Woordenboek van Drentse dialecten' online. Het geeft het volgende over landmeters: Wij hebt de landmeter nog had, zie waren het over de rooi niet iens (Sleen) Dat bint gien eerlijke laandmeters (Hollandscheveld) Aj grond koopt, dan möt de landmeter het oetmetten (Schoonebeek) Pas op, aans komp lapoor met de ket (Zuidoost-Drenthe; lapoor of ook lapoge landmeter) (www. drentswoordenboek, nl) 111

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2009 | | pagina 37